Azijos studijos Lietuvoje
Autoriai: Neimantas, Romualdas
Serija: Civilizacijos metmenys
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1988
Leidykla: Mintis

„Rytai ir Lietuva. Nuo Nemuno iki Gango“ – tai knyga, kuri puikiai tiks ne tik tiems, kurie domisi Rytais. Knygoje gausu žymių tyrėjų biografijų, kelionių aprašymų, nuotraukų, todėl autorius sugeba pritraukti nuo pirmo iki paskutinio puslapio tiek faktų ieškančius skaitytojus, tiek meno bei etnologijos gerbėjus. Monografijoje „Rytai ir Lietuva“ Romualdas Neimantas pasakoja apie Indijos, Japonijos, Kinijos, kitų Rytų kraštų kultūrų sąsajas su Lietuva.

Pirmajame skyriuje autorius supažindina su pirmaisiais keliautojais iš Lietuvos, nukeliavusiais prie piramidžių – tai Mikalojus Radvila Našlaitėlis, Matas Šalčius ir pirmoji profesionali Lietuvos egiptologė Marija Rudzinskaitė-Arcimavičienė. Apžvelgiamos šių keliautojų biografijos, kelionių eiga, pasiekimai.

Antrasis skyrius nukelia į pietvakarių Aziją, prie Tigro ir Eufrato upių. Šiame skyriuje daugiausia dėmesio skiriama rašmenims molio plytelėse – dantiraščiui, taip pat pristatomi tyrėjai, labiausiai prisidėję prie dantiraščio iššifravimo. Minimi ir lietuvių keliautojai, kurie lankėsi šiame krašte. Neužmirštas liko ir pirmasis Lietuvos asirologas – Oskaras Milašius.

Trečiasis skyrius, pavadinimu ,,Kas tvam asi“ ( išvertus iš sanskrito, ,,Kas tu esi“), skiriamas Indijai. Skaitytojas supažindinamas su tiek daug indams reiškiančia upe Gangu. Nemažai dėmesio skiriama arijų ir baltų sąsajai. Pristatomi labiausiai šiame krašte pasižymėję keliautojai iš Lietuvos – Andrius Rudamina, Matas Šalčius, Antanas Poška.

Axis Mundi (lot. Pasaulio ašis) – tai ketvirtojo skyriaus pavadinimas. Skyrius dedikuotas Kinijai ir Japonijai. Jau pirmose skyriaus eilutėse ieškoma sąsajų tarp lietuvių ir tibetiečių meno. Daug dėmesio sulaukia šioje srityje ypač pasižymėjęs M. K. Čiurlionis. Pateikiama daug informacijos apie Kinijos ir Japonijos religiją, filosofiją, kultūrą ir meną.

Romualdas Neimantas (1939-2009) – garsus Lietuvos orientalistas. R. Neimantas parašė daugiau nei 30 knygų bei sukaupė daugybę straipsnių orientalistikos tema. Daugelis skaitytojų yra pamėgę R. Neimanto knygas „Nuo Nemuno iki Gango“, „Faraonų pėdsakais“, „Nuo Nemuno iki Nilo“, „Gintaro kelias“, „Nuo Nemuno iki Fudzijamos“ bei monografiją „Rytai ir Lietuva“. 2011 metais didžiąją dalį orientalisto gyvenimo metų rinkta leidinių kolekcija Azijos ir Afrikos šalių tematika atiteko Vytauto Didžiojo universitetui, Azijos studijų centrui.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top