Azijos studijos Lietuvoje

Prie Baltijos ir Japonijos Jūrų

Autoriai: Kapustinskas, Povilas
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Leidykla: Versus aureus

Ši knyga mus nukelia ne į tokius jau ir tolimus, tačiau vis dar gerai prisimenamus, ypač vyresniųjų gyventojų, laikus, kuomet dar buvome Sovietų Sąjungos „globoje“. Čia kalbama apie 1950-1962 metų laikotarpį. Taigi autorius pasaoja savo 12 metų istoriją, kuri jį, Sičiūnų kaimo gyventoją, blaško nuo Lietuvos iki Tolimųjų Rytų.

„Prie Baltijos ir Japonijos jūrų“ – tai autobiografinė knyga. Didžiąją dalį kūrinio autorius skiria savo geologiniams darbams aprašyti. Siekęs istorijos-filologijos išsilavinimo, visgi autorių labiau viliojo gamta. Kartu su autorium keliaujam po artimus Lietuvos miestelius ir kaimus, tačiau trokšdamas didesnių iššūkių ir kelionių, jis drįsta mus supažindinti ir su tolimaisiais Sovietų Sąjungos miestais. Pasiekęs Kinijos sienas, Rytų Azijoje: Vakariniuose Sąjanuose, Džugdžūre, Paamūrėje ir Sichote-Alinyje, čia autorius taip pat aprašo savo geologinius kasinėjimus. Knygoje didelis dėmesys skiriamas ir istorijai, o ypč Rytų Azijos istorijai. Knygoje pasakojama apie draugų keliones po Kiniją ir Vietnamą. Autorius analizuoja šių šalių tuometines ekonomines problemas ir lygina jas su Tarybų Sąjungos. Taip pat pasakojama apie Korėjos karą bei nuotykius Mandžiūrijoje.

Ši knyga žavi ir tuo, kad čia gausu fotografijų iš pačio autoriaus archyvo, taip pat ir žemėlapių su pažymėtomis vietovėmis, kur jam teko lankytis. Todėl skaitytojas gali detaliau ir tikslingiau suvokti autoriaus darbą, susikurti vaizdą aplankytų vietų. Taigi autorius savo gyvenimą analizuoja ne vien tekstu, bet ir vizualine medžiaga.

Povilas Kapustinskas – Rokiškio apskrities Panemunio valsčiaus Sičiūnų kaimo gyventojas. Atlikęs privalomą karinę tarnybą, 1954 m. Vilniaus 1-ojoje jaunimo mokykloje užbaigia vidurinį mokslą. Dirbdamas laisvai samdomu darbuotoju ekspedicijoje Vakarų Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose, dienoraščiuose prisiminimui užrašinėjo, kaip ir kokioje aplinkoje žmonės gyvena, kas vyksta greta, šalyje ir pasaulyje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top