Azijos studijos Lietuvoje

Rytų Azijos tradicinė estetika ir meno teorija

Autoriai: Andrijauskas, Antanas
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2017
Leidykla: Lietuvos kultūros tyrimų institutas

Knygos autoriaus Antano Andrijausko jau bene 40 metų trunkanti karjera yra be galo spalvinga bei įvairi. Filosofas, kultūrologas, menotyrininkas ir civilizacijų teoretikas šimtuose mokslinių darbų tyrinėja Lietuvos, Izraelio bei Rytų Azijos regiono kultūras. Vis dėlto profesorius daugiausia dėmesio skiria pastarajai. Trilogijos ,,Estetikos ir meno filosofijos idėjų istorija: Rytai – Vakarai’’ antrojoje knygoje ,,Rytų Azijos tradicinė estetika ir meno teorija’’ autorius apžvelgia Kinijos bei Japonijos tradicinio meno raidą ir analizuoja estetinius jo bruožus.

Pirmojoje knygos dalyje, skirtoje Kinijos meno estetikai, A. Andrijauskas skaitytoją supažindina su svarbiausiais šalies tradiciniais menais: kaligrafija, peizažine tapyba, poezija bei muzika. Aptardamas kiekvieną jų, autorius apžvelgia istorinį kontekstą, nurodo pagrindinius atlikimo principus, pristato garsiausius to meto menininkus ir mokyklas. Taip pat kalbėdamas apie šios šalies meno tradicijas, profesorius daug dėmesio skiria Konfucianizmo, Daoizmo bei Čan idėjoms. Autorius teigia, kad šios, skirtingais laikotarpiais, kaip niekas kitas stipriai veikė kinų meną iki pat XX a. vidurio. Kinijai tapus kultūros ir mokslo židiniu Rytų Azijoje, estetiniai bei filosofiniai šalies principai taip pat pasiekė ir Japoniją.

Japonijos meno raidos aptarimui skirtoje antrojoje knygos dalyje, A. Andrijauskas vėlgi supažindina su šalyje tuo metu paplitusiais menais. Tarp jų, iš Kinijos pasiskolinta kaligrafija, peizažinė tapyba, poezija, ir arbatos gėrimo ceremonija bei šalyje savarankiškai susiformavęs teatras. Nepaisant to, kad dvejose šalyse vyravo daugmaž tie patys menai, jų svarba, atlikimas ir bruožai skiriasi. Pasak autoriaus, Japonijoje tam įtakos turėjo geografinė padėtis, žmonių mentalitetas bei Šintoizmo, Dzenbudizmo filosofinės sistemos. Dėl šių skirtumų šalyje atsiranda haiku poezijos žanras, ukiyo – e raižyba, no ir bunraku marionečių teatras.

Plataus diapazono profesorius Antanas Andrijauskas knygoje ,,Rytų Azijos tradicinė estetika ir meno teorija’’ pateikia daug išsamios informacijos apie dviejų šalių – Kinijos bei Japonijos –  meno raidos istoriją bei estetinius principus. Vis dėlto, meno teorijos ir Rytų filosofijos žinių reikalaujantis darbas nėra skirtas kiekvienam skaitytojui.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top