Azijos studijos Lietuvoje

Tūkstantis li: senovės kinų išmintis

Originalo kalba: kinų
Išversta iš: nežinoma
Sudarytojai: Macevičius, Juozas
Vertė: Macevičius, Juozas
ISBN: 9955-649-25-9
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2005
Leidykla: Gamta

„Ir tūkstančio li kelias prasideda nuo pirmojo žingsnio“. – Kinų patarlė

Kinijoje per amžius kaupėsi didžiuliai literatūros klodai. Aforizmų rinkinyje „Tūkstantis li: senovės kinų išmintis“ perteiktos Senovės Kinijos išminčių patarlės ir priežodžiai bei trijų filosofinių mokyklų literatūrinės ir filosofinės tradicijos: Konfucianizmo, Daoizmo ir Čanbudizmo. Tarp visų šių mokymų nėra priešiškumo.

Šioje knygose pateikti aforizmai puikiai parodo kinų mąstymo konkretumą ir kitokį pasaulio matymą. Vyrauja trumpi, konkretūs idėjos, situacijos, jausmo poetiniai vaizdiniai. Rinkinį sudaro Senovės Kinijos išminčių patarlės ir priežodžiai, kinų mąstytojo Konfucijaus aforizmai paimti iš knygos „Apmąstymai ir pašnekesiai“, kurioje sudėti Mokytojo ir jo mokinių samprotavimai . Taip pat fragmentiniai daosizmo samprotavimai iš knygos „Guan Inzi“ (X amžius), rinktinės Čanų sentencijos perteikiančios Čanbudizmo idėjas, bei Chun Cičen ir jo amžininkų aforizmai iš rinkinio „Šaknų skonis“. Senovės Kinijoje suprantama, kad galimi įvairūs mokymai ir ideologijos. Neretai vieno autoriaus kūryboje vienos šalia kitų egzistuoja įvairių mokymų idėjos ir simboliai. Todėl ir knygoje perteikiamos  panašios idėjos vertybės, bet  „Pats brangiausias tarp dangaus ir žemės – žmogus“. Knygoje pateikti aforizmai nėra egzotiškos praeities mintys, jos nesenstančios ir aktualios kiekvienai kartai. Įkvėpimo gali pasisemti ir valstybės vadovai, ir paprasti tarnautojai ar mokiniai.

Minčių rinkinyje pabrėžiamas Rytų išskirtinumas. Svarbiausias skirtumas, kuriuo pagrįstos rytiečių visuomenės, galėtų būti suformuluotas taip: „Žmonės yra skirtingi, ir tą skirtumą reikia aiškiai parodyti“. Aforizmai perteikia kitokias vertybes, kitokį visuomenės susiskirstymą ir mokymą. Konfucijus puikiai apibūdina tradicišką Rytų žmogų: „Kilnus žmogus nesistengia sočiai valgyti ir turtingai gyventi. Jis spėsiai dirba, bet neskuba kalbėti. Bendraudamas su dorovingais žmonėmis tobulina save. Apie tokį žmogų galima pasakyti, kad jis atsidavęs mokymui“. Rytų filosofija orientuojasi į gyvenimo ir pažinimo vienovę.

Šie aforizmai ir mintys išliko aktualūs iki pat šių dienų, jie padeda suprasti ne tik Kinijos, bet Rytų Azijos įstatymus, idealus ir vertybes. Knygoje pateiktas tik nedidelis didžiosios Kinijos literatūros – nuo liaudies kūrybos iki žymiausiųjų filosofų ir rašytojų palikimo – atspindys.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top