Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: rusų
Autoriai: Katajama, Siodzo
Vertė: Greblikienė
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1962
Leidykla: Valstybinė grožinės literatūros leidykla

Apysakoje pasakojama apie Japoniją po Antrojo pasaulinio karo. Knygoje gausu istorinių motyvų, tokių kaip Hirošimos ir Nagasakio atominės bombos drama, Bikinio saloje vykdyti amerikiečių kariniai bandymai. Taip pat paliečiamos tokios temos, kaip : “Fukurju-maru” įgulos įvykis, Okinavos okupacija. Taip pat apysakoje pabrėžiama kas yra svarbu japonui. Vienas iš svarbiausių elementų, tai isšsilavinimo svarba, gero universiteto baigimas, nes jo nebaigus “niekada negalėsi gyventi laimingai”. Taip pat paliečiama savižudybių bei vaikų pardavinėjimo temos neturint darbo, esant skurdui.

Šioje apysakoje yra daug veikėjų, tačiau svarbus vaidmuo tenka pacifistui, gydytojui Nagasakiui, kuris bando sutelkti japonus rinkti parašus prieš karinių bazių statymą Japonijoje. Jo svajonė – taiki šalis, kurioje nebūtų armijos, karo grėsmės, karinių bazių, nepaisant, kad dėl šio siekio kenčia jo asmeninis gyvenimas. Tačiau jo kelyje tenka susidurti su skirtingu požiūriu į taiką ir karą. Gydytojas tarsi bando kovoti prieš visuomenės dalį, kuri yra abejinga mirčiai. Taip pat padėti Nagasakiui bando ir jo vaikai, kurie taip pat susiduria su dideliu pasipriešinimu.

Knygoje jaučiama atskirtis tarp Korėjos ir Japonijos. Tai puikiai atsiskleidžia vaizduojamose mokyklos scenose, viena iš jų: po korėjietės moksleivės tautinio šokio “Didvyris” uždraudžiama japonų mokykloje korėjiečiams mokyklinukams šokti, dainuoti korėjietiškas dainas. Net po to, kai Korėja tampa nepriklausoma valstybe, Japonijoje į korėjiečius yra žiūrima iš viršaus, jie nesijaučia laukiami šioje šalyje. Daugumai nesuprantami Nagasakio aiškinimai, kad Japonija su Korėja turi palaikyti gerus ryšius, norint nepražūti.

Tačiau knyga parodo, kad būtent vaikai yra tie, kurie kuria ateitį, jie renkasi draugus ne pagal tai, kokia jų tapatybė ir kilmė. Vaikai japonai tarpusavyje draugauja su korėjiečiais, nuslepiant tai nuo tėvų. Taip pat knygoje vaizdžiai aprašoma Japonijos gamta: Asamos, Chanarejamos kalnai, krūmokšniai “chagi”. Taip pat yra Japonijos tautinio meno motyvų.

„Saulėtekio vaikai“ – tai pasakojimas apie tai, kad laimė į namus ateina, kai gyveni drauge su liaudimi ir bendrų interesų vardu moki paaukoti asmeninius interesus.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top