Data ir laikas:
2017-10-02 - 2017-10-15
Renginio vieta:
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo Biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius
Tapybos paroda „Rivkos Chvoles gyvenimo spalvos“ tapybos darbų paroda yra skirta Vilniaus geto likvidavimo 1943 m. aukoms atminti.
Šiandien šios tapytojos vardas mūsų šalyje, galima sakyti, yra nežinomas. O prieš daugelį metų Rivkos Chvoles-Lichtenfeld pavardė mirgėjo Lietuvos spaudoje ir skambėjo per radiją. Lietuvos ir Izraelio dailininkė žinoma kaip garsiojo Vilniaus tapytojo Rafaelio Chvoleso sesuo. Jos gyvenimas kupinas dramatiškų išgyvenimų ir įvykių. Su seserimis Sofija ir Elka pabėgusi iš Vilniaus geto, ji prisijungė prie dviejų lietuvaičių seserų Ninos ir Lidijos, pėsčiomis keliaujančių į Gėlūnų kaimą, esantį 70 kilometrų nuo Vilniaus, ir ten buvo jų slapstoma nuo nacių.
R. Chvoles-Lichtenfeld gimė 1928 m. Vilniuje. Studijavo Vilniaus politechnikumo Dekoravimo ir kompozicijos skyriuje. Tapytojos tėvai siekė, kad Rivka taptų visapusiškai išprususi. Taip pat ji mokėsi groti smuiku, žaidė šachmatais. Būtent šachmatų turnyruose moteris pasiekė nemažų aukštumų. Tam įtakos turėjo ir žymus Lietuvos šachmatininkas Isaakas Vistaneckis, kuris po karo gabią mokinę mokė šio žaidimo paslapčių. Šachmatų pasaulis Rivką pažinojo kaip Mariją Lichtenfeld. Ji priklausė Lietuvos šachmatų rinkinei, ne kartą tapo mūsų šalies šachmatų čempione. Šachmatininkės karjerą Rivka tęsė ir Izraelyje, šeštame dešimtmetyje ji persikėlė gyventi į Lenkiją, o iš ten į Izraelį.
Izraelyje Rivka susidomėjo menu, baigė aukštąją meno mokyklą, pradėjo daug piešti. Ypač dailininkei patiko piešti gėles. 1980 m. Paryžiuje Rivka eksponavo savo darbus kartu su Marku Chagalu ir kitais žymiais dailininkais parodoje „Jidiš kultūra“. Paryžiuje dailininkė surengė kelias personalines parodas. Jos tapybos darbų yra įsigiję Prancūzijos, Austrijos, Jungtinių Valstijų, Kanados ir kitų šalių kolekcininkai bei meno mėgėjai.
R. Chvoles-Lichtenfeld ilgai gyveno Ašdodo mieste Izraelyje, kur dėstė šachmatų žaidimo kursą ir dailę Ašdodo, Cholono Batjamo mokyklose. Šviesus ir spalvingas Ašdodas ant Viduržemio jūros kranto tapo dailininkės įkvėpimo šaltiniu. Čia taip pat yra surengusi nemažai savo kūrybos parodų.
Nors jaunystėje Rivka patyrė daug kančių, menininkės tapyboje dominuoja šviesios spalvos, tarsi kviečiančios mylėti gyvenimą, švęsti kiekvieną išgyventą akimirką. Nacionalinėje bibliotekoje eksponuojama R. Chvoles-Lichtenfeld tapybos darbų paroda žavi nuoširdumu ir šiluma. Dailininkės gėlių kompozicijos trykšta violetine, žalia, geltona ir kitomis spalvomis. Peizažuose vyrauja šviesi spalvų paletė. Talentinga ir tiesiog šilta moteris, R. Chvoles-Lichtenfeld savo kūryba leidžia mums suprasti, kad gyventi verta.
Viena paskutinių buvusios Lietuvos Jeruzalės gyventojų, ji šį pasaulį paliko 2017 m. sausio mėnesį.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, tapusi žydų kultūros lobių – hebrajų ir jidiš raštijos paminklų namais, džiaugiasi galėdama per Rivkos Chvoles parodą praturtinti žydų kultūros pažinimą.
Nuoroda internete: https://www.lnb.lt/renginiu-kalendorius/renginyssmulkiau/1234/tapybos-paroda-rivkos-chvoles-gyvenimo-spalvos