Azijos studijos Lietuvoje

Tibeto vienuolių vizitas Vilniuje

Data ir laikas: 2018-09-02 09:00 - 2018-09-03 19:00

Renginio vieta: Tibeto skveras, Vilnius

Tibetas – budizmo dvasinių mokytojų lamų, jau tūkstančius metų kerinčių pasaulį savo archajiškomis apeigomis, namai. Iš Tibeto budizmo lopšio – Tašilunpo vienuolyno ( Indija) atvykę vienuoliai pristatys spalvingą programą, aprėpiančią unikalią smėlio mandalos pylimo meną, apeiginį šokį ir šventąją Tibeto vienuolyno muziką.

Rugsėjo 2d. nuo 9.00 Užupyje, Tibeto skvere ( Malūnų g.5 ) bus pradėta pilti Taikos mandala.
Mandalos pylimas – tarsi negatyvių veiksmų apvalymo ritualas siekiant taikos ir harmonijos pasaulyje. Ištisus šimtmečius puoselėjamas smėlio mandalos menas – rafinuotas budizmo dievybių vaizdavimas per simbolius, kurie kuriami iš milijonų spalvoto smėlio smilčių.
Vilniuje, Taikos mandala bus pilama dvi dienas, ją vainikuos šventinimo ceremonija bei mandalos sugriovimo aktas, kurio metu smėlio smiltys kartu su jos teikiama malone bus išpiltos į Vilnelės upę.
Mandalos griovimo ceremonija prasidės rugsėjo 3d. 17.00

Rugsėjo 2d. 19.00 Mokytojojų namų Didžiojoje salėje vilniečiai ir sostinės svečiai galės susipažinti su sakraliniais čamo šokiais.
Tašilunpo vienuolių pasirodymas „Gailestingumo galia“ — tai apeiginis giedojimas, mantros, muzika ir šokis. Per šias formas vienuoliai tarsi praveria langą į reinkarnacijos ir budistinio misticizmo pasaulius — daugelio menų mylėtojų Europoje įkvėpimo šaltinį. Pradedant kontempliatyviu, užburiančiu budistinių tekstų giedojimu keliaujama per svaigius šokius su tradiciniais drabužiais ir kaukėmis akompanuojant senoviniams tantriniams muzikos instrumentams, tokiems kaip žmogaus kojų kaulo ragas, kaukolės būgnas, cimbolai, varpai, kvapą gniaužiantis dungchenas – ilgasis ragas. Taip vienuoliai atkuria šventojo Tibeto atmosferą, leisdami prisiliesti prie archajinės kultūros. Kartu žiūrovams pateikiamas įvadinis žodis su paaiškinimais ir įžvalgomis apie šį nykstantį pasaulį.
Pasirodymo trukmė apie 1,5 val. Įėjimas nemokamas.

Tašilunpo vienuolyną Tibete XV a. įkūrė Dalai Lama I. Jis tapo Pančen Lamos — antrojo pagal svarbą po Jo Šventenybės Dalai Lamos dvasinio lyderio buveine. Gendunas Čiokji Njima (Gedun Choekyi Nyima) – vienuoliktasis Pančen Lamos persikūnijimas Dalai Lamos buvo pripažintas būdamas šešerių – 1995 m. Netrukus jis buvo pagrobtas Kinijos valdžios ir jo buvimo vieta ligi šiol nežinoma, o vienuolynas likęs be dvasinio lyderio. Po 1959 m. Kinijos invazijos į Tibetą Tašilunpo vienuolynas buvo įkurtas Pietų Indijoje. Šiuo metu čia gyvena 400 vienuolių, kurie dar būdami vaikai įstojo į vienuolyną studijuoti budizmo filosofijos. Atvykusieji budizmą čia studijuoja apie 20 metų, yra įgiję kachen – teologijos mokslų daktaro laipsnius.

Šis apsilankymas Baltijos šalyse — vienuolių Padėkos metų turo po Didžiąją Britaniją ir Europos Sąjungos šalis dalis. Turo metu Jo Šventenybė Dalai Lama XIV, vienuolyno Didžiojoje Britanijoje globėjas, išreiškia dėkingumą Vakarų bendruomenėms ir asmenims, padėjusiems Tibeto tautai išsaugoti turtingą archajišką kultūrą, palaikiusiems kovoje už laisvę.
Nuo 1959 m. kovo 31 d. tūkstančiai tibetiečių pasitraukė į tremtį kartu su Dalai Lama XIV – taigi Jo Šventenybė atiduoda pagarbą ir tiems asmenims, organizacijoms ir valdantiesiems visame pasaulyje, su kurių „palaikymu, gerumu ir dosnumu“ tibetiečių bendruomenės išliko gyvybingos ir tvarios ir už savo šalies ribų. Atvykstantys Tašilunpo vienuoliai prisideda prie Jo Šventenybės padėkos ir 2018 m. turą skirią šiai žiniai skleisti.

Tašilunpo vienuolių vizito organizatoriai- Všį “ Tibeto namai“

Daugiau informacijos: 8 645 34504

Nuoroda internete: https://www.facebook.com/events/2140740919334366/

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top