Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Tanizaki, Junichiro
Vertė: Mickienė, Virginija
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Tanizaki, Junichiro. Neko to Shouzou to futari no onna. Vilnius: Versus aureus, 2007. 128 p.


ISBN: 978-9955-34-008-9
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2007
Leidykla: Versus aureus

„Japoniškų kačių galvos pailgos, siauros, o Lili galvytė nedidelė ir kompaktiška. Snukis – tartum apverstas moliusko kiautas, rėminantis nuostabiai gražias aukso spalvos akis ir išraiškingai virpčiojančią nosį. Bet ne katytės kailis, snukis ar kūnas šitaip pakerėjo Šiodzą. Ne išvaizda svarbu, buvo matęs ir persiškų, ir Siamo kačių, kurios gal net gražesnės. Labiausiai žavėjo Lili charakteris.“

Apysakoje „Katė, vyras ir dvi moterys“  narpliojama dominavimo ir nuolankumo asmeniniuose santykiuose tema. Pagrindinis veikėjas Šiodzas – išlepintas, silpnavalis nevykėlis  – įsitraukia į „karą“ tarp kerštaujančios buvusios žmonos Šinako ir užsispyrusios jaunos jos sekėjos Fukuko. Abi jos varžosi, norėdamos užsikariauti katės Lili palankumą. Lili – protinga, gundanti, elegantiška ir valdinga katė, tapusi visų emocinių konfrontacijų jungtimi tarp Šiodzo ir dviejų jo moterų. Šią situaciją galima pavadinti meilės keturkampiu.

Apysakoje katė Lili – deus ex machina (antikinės tragedijos veiksmo atomazgos tipas — staigus, netikėtas kurio nors dievo (nuleisto spec. mech. įtaisu) pasirodymas scenoje ir lemtingas įsikišimas į veiksmą; vėliau — bet koks staigus, nepagrįstas, psichologiškai nemotyvuotas veiksmo posūkis, konflikto išsprendimas dramos ar epiniame kūrinyje). Ji tarsi parodo, kad visi dalykai, kurių buvo tikimasi iš pirmosios žmonos Šiodzo netenkina, ir tai yra pretekstas antrajai žmonai. Toks požiūris triumfuoja visuomenėje, kurioje valdžią turi vyrai. Moterys užima žemą padėtį ir yra nuolankios bei paklusnios.  Tokiu būdu autorius bando atskleisti vieną iš socialinių problemų, dominuojančių Japonijos visuomenėje net ir šiandieną.

Apysaka „Katė, vyras ir dvi moterys“ – vienas puikiausių literatūros kūrinių, kada nors parašytų apie kates.

Jun‘ichiro Tanizaki (1886-1965) vienas pagrindinių moderniosios Japonijos literatūros autorių ir turbūt vienas populiariausių japonų novelistų po Natsume Soseki. Jo kūryba pasižymi erotiškumu ir ironišku sąmoju. Tanizaki studijavo literatūrą Imperatoriškajame Tokijo universitete, kur patyrė tokių autorių kaip Edgar Allan Poe, Oscar Wilde įtaką. Rašytojo kūryboje dažnai vaizduojamas moterų ir pragaištingų erotinių fantazijų pasaulis, tačiau nepamirštamos ir tradicinės japonų vertybės.

Jun‘ichiri Tanizaki buvo keturis kartus nominuotas Nobelio literatūros premijai. 1960 metais patekęs į finalinį penketą tapo pirmuoju japonų rašytoju turėjusiu progą gauti šį prestižinį apdovanojimą.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top