Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: turkų k.
Išversta iš: turkų k.
Autoriai: Pamuk, Orhan
Vertė: Miškinienė, Galina
ISBN: 9986-16-01-428-1
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2005
Leidykla: Tyto alba

,,Juodoji knyga“ – tai XX amžiaus turkų grožinės literatūros kūrinys, kuriame susipina įvairios temos: mistika, žmogaus vidinis pasaulis, detektyviniai elementai bei turkiškos tradicijos. Knygos autorius Orhanas Pamuk, kurdamas tiesioginius pokalbius su skaitytoju, įtraukia jį asmeniškai į painią bei susimąstyti verčiančią istoriją.

Romane aprašoma vienos giminės istorija, kurios pagrindiniu veikėju tampa Stambule gyvenantis advokatas Galipas. Įprasta Galipo kasdienybė pasikeičia kai vieną dieną randa žmonos Riujos atsisveikinimo laiškelį. Pagrindinio personažo ir Riujos meilės istorija prasidėjo dar vaikystėje. Po ilgų metų draugystės jie sukuria šeimą ir gyvena laimingą gyvenimą iki kol vieną dieną Riuja dingsta. Sutapimas ar ne, bet kartu dingsta ir jos brolis Dželialis, žymus Turkijos žurnalistas, kurio straipsniai kasdien leidžiamame laikraštyje susilaukia neišpasakyto populiarumo. Galipas visada žavėdavosi Dželialiu ir tyliai pavydėdavo jo sėkmės. Ir jis pradeda ieškoti savo žmonos ir svainio. Savarankiškai atlikdamas tyrimą, kurio metu kalbina pažįstamuosius, tyrinėja aplinką bei bando atspėti galimą įvykių eigą. Šiuo laikotarpiu Galipo susižavėjimas Dželialiu tik auga. Jis pradeda kaupti ir nuosekliai tyrinėti žurnalisto straipsnius, vėliau apsigyvena jo namuose bei perima jo tapatybę.

Rašytojas romane gilinasi į žmogaus vidinį pasaulį, jausmus bei emocijas, kurias jis jaučia suvokęs, kad dingo jam artimi žmonės, jų ieškodamas, tirdamas įvykius ir detales. Ką psichologiškai patiria žmogus, kad taip įsijaučia į kito žmogaus gyvenimą, jog susitapatina su juo, perima jo pasaulėžiurą, mintis, gyvenimo būdą, tarsi tampa juo. Romane ne tik aprašoma įdomi istorija, bet ir pateikiami žurnalisto Dželialio straipsniai, kuriuose randamos užuominas į romane aprašomus įvykius.

Orhanas Pamuk yra vienas iš labiausiai žinomų šių laikų Turkijos rašytojų. Autorius už savo darbus 2006-iais metais buvo įvertintas Nobelio premija pasiekimuose literatūroje.

 

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top