Azijos studijos Lietuvoje

Vienos dalies spektaklis Julie Otsuka romano motyvais „Buda palėpėje“

Data ir laikas: 2020-10-16 19:00 - 2020-10-19 20:00

Renginio vieta: Šv. Kotrynos bažnyčia, Vilniaus g. 30, Vilnius

Japonų kilmės amerikietės rašytojos J.Otsuka romanas „Buda palėpėje“ (prieš keletą metų išleistas ir lietuvių kalba) buvo išsyk pastebėtas ir įvertintas svarbiais Amerikos literatūriniais prizais. Knyga sukurta pagal tikras XXa. pradžioje iš Tokijo į JAV vykusių japonų emigrantų gyvenimo istorijas: po pirmojo pasaulinio karo japonai vyrai plaukė į San Franciską ieškotis darbo – vėliau vieni jų užsidirbę grįžo į Japoniją, kiti pasiliko Amerikoje ir ėmė kurti šeimas. Į Japoniją siųsdavo nuotrauką (nebūtinai tikrą) ir laukdavo nuotakos, išsirinkusios savo būsimąjį iš fotografijos.

Autorė seka „fotografijų nuotakų“ pėdomis – keliauja su jomis alinančioje kelionėje laivu į Ameriką, stebi pirmąjį susitikimą su būsimu vyru, svajonių apie stebuklingą gyvenimą Amerikoje žlugimą. Kasdienybės ritualai trunka iki lemtingo Perl Harboro ryto, po kurio japonai Ameriko- je masiškai buvo iškeldinami iš savo namų, išvežami ir pradanginami – tiesiog išnyko tarsi rūkas, lyg jų nebūtų buvę.

„Buda palėpėje“ – tai istorija apie emigrantų likimus. Savaip primenanti ir nūdienos emigraciją, taip pat Lietuvos okupacijos bei Sibiro tremties laikmetį, kuomet tūkstančiai žmonių buvo tyliai „nušluoti“ nuo Lietuvos ir pasaulio žemėlapio, bei holokausto laikotarpį Europoje. Tai jautrus pasakojimas apie savo šaknis, ryšį su praeitimi ir protėviais pasaulio tautų maišymosi epochoje, apie tautos savastį kaip stiprybę ir būdą išlikti.

Spektaklio sumanytoja ir režisierė Birutė Mar studijavo tradicinį Nihon Buyo šokį ir Noh teatrą Tokijuje, yra išleidusi japoniškų dienoraščių knygą „Kokoro“ („Vaga“).

Birutė Mar: „Japoniškai nedidukas romanas „Buda palėpėje“ mane sužavėjo lakonišku poetišku pasakojimu, skambančiu lyg muzika. Autorė savo tėvų ir protėvių emigracijos istoriją pasakoja daugiskaitos asmeniu „mes“. Regis, jai pritaria tūkstančių moterų choras – lyg antikinėje tragedijoje ar japoniškoje Noh dramoje. Moterų, drauge išgyvenančių skaudžius nuo savo šaknų atskirtų žmonių likimus.“

Scenarijaus autorė, režisierė – Birutė Mar
Choreografė, režisierės asistentė – Sigita Mikalauskaitė
Muziką kūrė ir parinko – Antanas Kučinskas
Dailininkė – Indrė Pačėsaitė
Video dailininkas – Karolis Bratkauskas
Šviesų dailininkas – Audrius Jankauskas
Vaidina – Birutė Mar
Groja – Egidijus Ališauskas (mušamieji, gongai, fleita ir kt.)
Iš anglų k. romaną išvertė Emilija Ferdmanaitė

Organizatoriai: Solo teatras
Renginys mokamas. Bilietus galite įsigyti čia: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/teatras/sugiharos-savaite-spektaklis-buda-palepeje-j-otsuka-romano-motyvais-rez-birute-mar-320659/

Renginio lankytojai bus prašomi laikytis visų saugos reikalavimų susijusių su COVID-19 pandemijos reikalavimais. Jie bus patikslinti prieš renginį.

Nuoroda internete: https://www.facebook.com/events/1317543561919152

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top