Azijos studijos Lietuvoje

Sakralūs pasaulio tekstai: „Budistinio pali kanono“ biografija

Data ir laikas: 2019-05-16 18:00 - 2019-05-16 19:30

Renginio vieta: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo Biblioteka, Gedimino pr. 51, Vilnius

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija“ – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.

2019 m. gegužės 16 d. (ketvirtadienį) 18 val. kviečiame į dešimtąjį ciklo susitikimą, kuriame Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto profesorius Audrius Beinorius pristatys seniausią ir autoritetingiausią budizmo tekstų rinkinį – pali kanoną.

19-tame amžiuje nemaža dalis Europos mokslininkų dar vis abejojo Budos asmens istoriškumu, ir nors dabar toks skepticizmas atrodo visiškai absurdiškas, kai kurie mokslininkai vis dar bando kelti Budos mokymo bei ankstyvojo budistinio kanono autentiškumo klausimą. Miglota tebėra ir Budos bei ankstyvojo budistinio kanono kalbos problema.

Paskaitoje bandysime išsiaiškinti, kaip formavosi senasis budistinis pali kanonas, kokiomis priemonėmis bei būdais jis buvo išsaugotas per daugiau nei du su puse tūkstančių metų? Kada pradedamas kanono užrašymas ir kas toji pali kalba? Ar tai tikrai paties Budos žodžiai, ir kokia kalba jis pats kalbėjo? Apžvelgsime, kaip sudarytas ankstyvasis budistinis kanonas, kokie ypatumai jį skiria nuo kitų panašaus pobūdžio sakralių tekstų. Koks vaidmuo šiam kanonui teko budizmo istorijoje ir kuo savita tradicinė budistinė tekstų egzegezė bei hermeneutika.

Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.

Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija“ kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.

Nuoroda internete: http://www.atsi.fsf.vu.lt/naujienos/renginiai/930-sakralus-pasaulio-tekstai-budistinio-pali-kanono-biografija

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top