Azijos studijos Lietuvoje

Antroji nuotolinė paskaita „Apie religijas persiškuose kilimuose“

Data ir laikas: 2021-03-18:00 - 2021-03-16 20:00

Renginio vieta: Zoom platforma

Pirmosios paskaitos metu pasakojau apie moteris ir vyrus persiškuose kilimuose, apie klajojančių tautų gyvenimą ir jų rišamus kilimus bei apie tai, kaip pačios moterys ir vyrai tampa kilimų personažais. O šioje, antroje paskaitoje, klausiu, ar tikrai žmonių tikėjimai ir religinių vaizdiniai atsispindi kilimuose, ar kilimai tampa religinių praktikų dalimi – ar ant jų meldžiamasi, ar jie tampa religinių ritualų priemone? Trečiojoje paskaitoje pasakosiu apie meną ir architektūrą kilimuose.

Ar antroji paskaita bus įdomi negirdėjusiems pirmosios? Taip.

Laikas: Kovo 16 d. antradienį 18 val.
Trukmė: 2 h
Prisijungimo nuoroda: https://zoom.us/j/93599333201

Paskaitos NEMOKAMOS, vienintelis dalykas, ko prašau mainais – pasekti mano pasakojamų persiškų kilimų istorijų puslapį: https://www.facebook.com/IevosKilimai. Ir pakvieskite į paskaitą tuos, kam gali būti įdomu.

APIE PASKAITĄ: RELIGIJOS PERSIŠKUOSE KILIMUOSE
Žmonių tikėjimai ir religijos įsipina į kasdienybę, jų simboliai yra lengvai atpažįstami, paprasti, bet ir sudėtingi, nes po kiekvienu įvaizdžiu slypi visas painus religijos pasaulis. Ir nereikia abejoti – religijos yra persiškuose kilimuose.

Senosios Persijos imperijos religija buvo zoroastrizmas. Šios religijos pranašą žinome bent jau iš Nyčės veikalo “Štai taip Zaratustra kalbėjo”. Zoroastrizmas tebėra praktikuojamas – Irane šimtus metų tebesaugoma šventa ugnis ir, neabejotinai, ši religija yra persiškuose kilimuose: jos simbolis faravaharas, Persepolio motyvai ir archeologinių kasinėjimų atradimai. Zoroastrizmas reiškia Persiją ir atvirkščiai – Persija tai zoroastrizmas.

Kartu Persijos žemės nuo 7 a. yra islamiškos. 16 a. valdant Safavidų šachams suklestėjo rūmų manufaktūros ir miesto dirbtuvės, kūrėsi nauja kilimų estetinė tradicija. Šiuose kilimuose itin daug islamiškų reikšmių, o kur dar islamo mistikų išmintis, Omaro Chajamo, Hafezo vynas ir moterys. Kilimuose galima pamatyti ir didžiuosius pranašus – Saliamoną, apsuptą gyvūnų, kalbantį su dudučiu. Persai audžia ne vien islamą, bet ir krikščionybę ir svarbiausia – savo kilimais primena žmonėms rojaus pažadą.

Paskaitą skaitysiu – aš, dr. Ieva Koreivaitė.
Į Iraną keliauju ir jame su pertraukomis gyvenu daugiau nei 15 metų. Persiškais kilimais žaviuosi praktiškai nuo pirmo apsilankymo Irane.

Praėjųsi rudenį aistrą kilimams nusprendžiau realizuot įkurdama puslapį „Persiškų kilimų istorijos“ ir tokiu būdu padėdama Lietuvos žmonėms atrasti persiškų kilimų grožį. Šiose paskaitose apjungsiu tiek ilgai kauptas žinias, tiek ir meilę kilimams.

Trumpai apie mano patirtį ir išsilavinimą:
Studijavau Lietuvoje ir Irane, moku persų kalbą – tai man padeda betarpiškai bendrauti su iraniečiais net mažiausiuose kaimeliuose. Baigiau VU Orientalistikos centro (bakalauras) ir VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studijas (magistras, daktaro laipsnis). Šiuo metu šiame institute ir dėstau. Dvejus metus studijavau Irane, atlikau tyrimus, susijusius su gedėjimo ir kankinystės ritualais ir simbolika. Vėliau dar porą metų stažavausi Teherano universitete ir Kumo Al-Mustafa seminarijoje, čia mokiausi islamo teisės bei teologijos. Mano akademinės, o kartu ir domėjimosi sritys – persų kultūra, islamas Vidurio Rytuose ir Europoje, islamizmas, radikalizacija, Vidurio Rytų tarptautiniai santykiai. Už akademinio pasaulio ribų rengiu individualias kelionių programas po Iraną. Keliaudama su mažomis keliautojų grupėmis, rengiu paskaitų vakarus, tad kelionės tampa kartu ir savotišku išvažiuojamuoju iranistikos ir islamistikos kursu.

TREČIOJI PASKAITA: Sekite FB puslapį Persiškų kilimų istorijos – jame paskelbsiu trečiosios paskaitos laiką, planuoju ją daryti kovo 30 d.
Jeigu iki paskaitos norite pasigrožėti persiškais kilimais ar išsirinkti vieną sau – mano turimus kilimus galite rasti čia: www.ievoskilimai.lt
Jei kyla kažkokių klausimų, galite pasiteirauti telefonu: 861737200.

Nuoroda internete: https://www.facebook.com/events/269734888020207

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top