Azijos studijos Lietuvoje
Autoriai: Paulius, Adolfas
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Leidykla: Danieliaus leidykla

„Vėjas iš Rytų“ – grožinės literatūros kūrinys su neįprastu turiniu. Tai pirmasis originalus lietuvių autoriaus grožinės literatūros kūrinys, kuriame yra pasakojama apie vieno lietuvio studento įspūdžius tolimuosiuose Rytuose – Sijane, Kinijoje. Kūrinio autorius pats po Kiniją nekeliavo, kaip pats viename interviu minėjo : „Vietoj manęs joje (Kinijoje) lankėsi knygos literatūrinis herojus.“

Pagrindinis veiksmas vyksta Sijane, į kurį jaunuolis atvyko aplankyti savo seno draugo Pei Sino. Čia lietuvis susipažįsta su jo draugais, kitų šalių istorikais, filosofais, o svarbiausia – su nauja kultūra. Kūrinyje, panaudodamas kinų liaudies šedevrus bei istorijos faktus, autorius supažindina skaitytoją su penkių tūkstančių metų senumo Kinijos paveikslu. Pagrindiniam veikėjui naujieji draugai atskleidžia daugybę įvairių mitų, legendų (kaip pavyzdžiui apie lapes ir padangių fėjas), papročių, supažindina su tikrąja – senąja Kinijos kultūra, šventėmis. Nors veiksmas ir vyksta XXI amžiuje, jaunimas dar ir dabar puoselėja senąsias kinų tradicijas ir nori jomis pasidalinti su naujuoju draugu iš kito pasaulio krašto.

Tačiau čia atsiskleidžia ir kita svarbi kūrinio tema – globalizacija. Kinija jau nebėra tokia uždara, kaip buvo seniau, čia galima pamatyti vis daugiau vakarietiškos įtakos, atvyksta vis daugiau užsieniečių. Todėl kūrinyje lyginamos vakarietiškos tradicijos su kiniškomis. Ir pagrindinis herojus taip pat negaili legendų, istorijų apie Lietuvą. Taip pat užsieniečiai iš skirtingų pasaulio kraštų atsivežė is savus stereotipus apie Kinją, kurie čia buvo arba įrodyti, arba paneigti.

Kad skaitytojas dar geriau pažintų Kinijos kultūrą, knygos pabaigoje autorius pateikia tradicinės kinų gimnastikos pratimų, senovinių kinų valgių receptų, trumpą kiniškų frazių žodynėlį ir net keletą svarbių telefonų, jei skaitantysis užsimanytų nukeliauti į tolimąją šalį. Rašymo pirmuoju asmeniu ir visų šių papildomų pretimų, receptų, patarimų junginys leidžia geriau įsivaizduoti autoriaus kuriamą Kinijos vaizdą.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top