Azijos studijos Lietuvoje

Palestina: laisvė yra labai graži

Autoriai: Steikūnaitė, Giedrė
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2017
Leidykla: Alma litera

„Giedrė Steikūnaitė yra žurnalistė, lietuvių ir anglų kalbomis rašanti apie kultūrinius ir socialinius žmogiškosios patirties aspektus. Lietuvoje bendradarbiauja su žurnalais “Moteris”, IQ. Inteligent Life” naujienų portalu “Bernardinai.lt” ir k.t. Gimusi ir užaugusi Vilniuje, su pagyrimu baigusi žurnalistikos ir šiuolaikinės istorijos studijas Londono universitete, autorė keliavo ir rengė apdovanojimus pelniusius reportažus iš Azijos, Lotynų Amerikos ir Europos„[1]. Per dvejus gyvenimo Palestinoje metus G. Steikūnaitė užrašė palestiniečių gyvenimo istorijas ir sudėjo jas į knygą – “Palestina. Laisvė yra labai graži“.

Gyvendama Palestinoje autorė išklausė ir užrašė istorijas iš įvairių žmonių, – aktyvistų, ūkininkų, intelektualų, profesorių, politinių kalinių, foto-žurnalistų, knygynų savininkų – tiesiog Palestinos žmonių. Knygoje pasakojamų istorijų laikotarpis prasideda XX a. ir tęsiasi iki šiandienos. Skaitant apie beveik 70 metų trunkančią okupaciją sunku patikėti ir įsivaizduoti, kaip tokiomis sąlygomis civiliai žmonės sugeba gyventi, dirbti, svajoti bei auginti šeimas. Būtent todėl ši knyga yra puikus langas į kasdienybę žmonių – paprastų bet kartu ir ypatingų, vis dar kovojančių visais jiems įmanomais būdais – nesvarbu, ar tai maratono bėgimas, akmuo ar pieštukas.

Šioje knygoje yra apie 20 pasakotojų. Pagrindiniu knygos pasakotoju tampa žmogus, kurio istorija yra pasakojama. Kiekviename knygos skyriuje autorė pristato naująjį pasakotoja, kokia jų susitikimo vieta ir aplinkybės, taip pat yra daliu kuriose autorė pasidalina savo asmenine patirtimi šioje šalyje, tačiau pagrindinės istorijos yra pasakojamos iš tas istorijas išgyvenusių žmonių perspektyvos. Taigi visa knyga yra pasakojama pirmuoju asmeniu. Tai yra labai įdomus ir naudingas pasakojimo būdas (1) dėl to, kad skaitytojas geba patirti atsitikimus iš juos išgyvenusio žmogaus perspektyvos; (2) istorijos-pasakojimai nėra apdoroti ir perkreipti autoriaus asmeninėmis nuomonėmis ir (3) eiliniai žmonės gyvenantys po okupacine priespauda įgauna savo balsą ir teisę papasakoti istoriją iš savos perspektyvos – taip kaip jie tai patyrė ir išgyveno.

Man patiko ši knyga, man atrodo, kad ji labai įdomi, sąžininga ir per daug neapdorota. Ši knyga yra pritraukianti dėmesį, nuoširdi, ypač dėl to, kad istorija yra pasakojama paprastų, tikrų žmonių su tokiomis pačiomis problemomis, kaip ir laisvų tautų žmonių, tačiau prie vis to prisideda pavojus išeiti į gatvė bet kada, trukdžiai melstis norimoje šventykloje, nerimas, kad bustas ir dirbama žemė gali būti bet kada atimti. “Tu užsimiršti ir užsiimi gyvenimiškais reikalais. Juk turi apmokėti sąskaitas, padėti maisto ant stalo, išvalyti namus, pasirūpinti vaikais – negali sau leisti pulti į depresiją ir viska tiesiog mesti. <…>Suprantate? Žmonės negali nuolatos galvoti apie okupaciją, nes paprasčiausiai nesugebėtų išgyventi. ”[2] Ir vis dėlto to jie vis dar nenuleidžia rankų ir kovoja už tiesą, savo laisvę ir teises. “Kartą vienas Izraelio kolonistas užpuolė mano sūnų, šiam ganant avis. Sūnus atbėgęs papasakojo, kas nutiko. Išėjau laukan, pasigavau tą kolonistą, sugriebiau jam va šitaip už barzdos, keliskart apsukau ir parverčiau ant žemės. Kai jis nugriuvo, koja prispaudžiau jam barzdą. <…>Jie gali į mane šaudyti kulkomis, aš jų nebijau, vis tiek į juos mėtysiu akmenimis. Net jei esu viena prieš kariuomenę, nebijau ir rizikuoju. Gyvenimas arba mirtis.”[3]

Raginu kiekvieną su plakančia širdimi perskaityti šią knygą ir pamąstyti apie tuos žmones, kurie yra lygiai tokie pat kaip mes, jie turi gyvenimo tikslus, savajones, šeimas, tačiau kasdien jie turi gyventi žinodami, kad nėra laisvi, jų žmogiškosios teisės yra pažeidžiamos kasdien, jų namai atimami, jie siunčiami į kalėjimus už laisvės troškimą, o viskas ko išties jiems reikia ir ko jie trokšta yra gražioji laisvė.

[1] Steikūnaitė, G. (2017), Palestina. Laisvė yra labai graži.;

[2] Steikūnaitė, G. (2017), Palestina. Laisvė yra labai graži.;

[3] Steikūnaitė, G. (2017), Palestina. Laisvė yra labai graži.;

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top