Azijos studijos Lietuvoje

Upė tamsoje: sukrečianti vieno pabėgimo iš Šiaurės Korėjos istorija

Originalo kalba: japonų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Ishikawa, Masaji
Vertė: Jėčienė, Vaida
ISBN: 978-609-8233-14-8
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2019
Leidykla: Balto

„Upė tamsoje: sukrečianti vieno pabėgimo iš Šiaurės Korėjos istorija“ – tikra ir sukrečianti istorija, kuri pasakoja tragišką į Šiaurės Korėją išvykusio autoriaus istoriją. Pasakojimas primena apie baisią Šiaurės Korėjos žmonių gyvenimo tikrovę, kuria dar ir šiandien sunku patikėti. Knygoje atsispindi griežtas Šiaurės Korėjos totalitarinis režimas bei „Didžiojo Lyderio Draugo Kim Il Sungo“ kultas.

Masadžis Išikava gimė tarp dviejų pasaulių: korėjiečio tėvo ir japonės motinos šeimoje. Keletą metų Išikavų šeima praleido Japonijoje, kur patyrė baisų alkoholiko tėvo smurtą. Tačiau 1958-aisiais Šiaurės Korėjai pradėjus vykdyti repatriacijos kampaniją, šeima išvyksta į „rojų žemėje“. Tikėdamasiesi pradėti gyvenimą iš naujo, kaip laiminga, darni šeima, Išikavas užklumpa baisi realybė, kurios tikrai negalima pavadinti „rojumi žemėje“. Badas, diskriminacija, sunkus darbas, skurdas – tik keletas aspektų, kurie lydi Masadžio gyvenimą Šiaurės Korėjoje. Artimų žmonių netektys tampa kasdienybe, o kiekviena viltis pagerinti savo gyvenimą, užgęsta taip pat greitai, kaip ir atsiranda.

Beviltiška situacija pastūmėja Masadžį griebtis paskutinės išeities – mėginti keliauti atgal į Japoniją. Masadžis tikėjo, jog iš gimtosios šalies galėtų labiau padėti jam prieš akis nykstančiai šeimai. Įtempta kelionė prie Jalu upės ir jos kirtimas baigiasi laimingai ir jis pasiekia Kiniją. Tačiau Masadžio viltys išgelbėti Šiaurės Korėjoje likusią šeimą yra sugniuždomos. Dabar, nors ir pasiekė savo tikslą – gimtąją Japoniją, Masadžiui belieka galvoti apie liūdną praeitį ir gyventi vienatvėje.

Slegianti ir jautri istorija leidžia skaitytojui pamatyti visiškai kitokį pasaulį – šiuolaikinio totalitarinio režimo šalį. Istorijos žmonės garbina savąjį dievą – Kim Il Sungą. Tie, kurie ištaria blogą žodį apie lyderį ar jo valdžią, tiesiog dingsta, išvežami į koncentracijos stovyklas arba sušaudomi vietoje. Žmonės vieni kitu nepasitiki, skundžia kiekvieną pasitaikiusį ir gyvena nuolatinėje baimėje. Siaubingoje padėtyje vien tik išgyvenimo instinktai verčia nepasiduoti ir kabintis į slystantį iš po kojų pasaulį.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top