Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Abdoh, Salar
Vertė: Šarkovas, Vitalijus
ISBN: 9789955345169
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2014
Leidykla: Versus aureus

„Teheranas temstant“ – tai knyga apie savo vietos ieškojimą sudėtingomis aplinkybėmis, sunkų,o ir kartais neįmanomą prisitaikymą prie pasikeitusios padėties ir bandymą pradėti naują gyvenimą svetimoje bei labai skirtingoje šalyje. Knygoje pateikiama nepagražinta, nerami, kupina korupcijos, slepiamo kriminalinio pasaulio ir pavojinga paslaptingojo Irano istorija, paveikusi dabartinę šalies žmonių situaciją. Knygos veikėjai nuolatos privalo apsispręsti – dėl savo vertybių, dėl aukos vardan  draugystės, dėl saugumo, ir dažnai jų sprendimai šioje aplinkoje yra lemtingi.

Knygos centre – Amerikos universiteto dėstytojas Malekas, kuris paprašytas geriausio draugo Sinos, nusprendžia grįžti į gimtinę Teheraną. Knygos siužetas susipina iš šių dviejų draugų gyvenimo peripetijų, draugystės, prieštaravimų ir noro padėti vienas kitam. Jie dalinasi ta pačia praeitimi – gimimo ir gyvenimo Teherane, iš kurio su tėvais pabėgo prasidėjus revoliucijai ir Islamo valstybės persekiojimams.

Savo naują gyvenimą šie vyrai priima skirtingai. Sina nesugeba prisitaikyti prie gyvenimo Amerikoje ir ilgisi turtuolio gyvenimo Teherane, todėl nusprendžia ten grįžti ir netgi prisijungia prie Islamo valstybės bei susideda su KAF, nors ši grupuotė kėsinasi į jo paties tėvą. Nepritapus prie Amerikietiško gyvenimo, Teheranas jam tampa kaip žuviai vanduo, bet parodo ir įvairias jo puses, kaip rytiečio, niekur nerandančio vietos ir tikrumo.

Tačiau Maleko gyvenimas pasisuka kiek kita linkme. Atvykęs į Ameriką jis baigia mokslus, parašo knygą ir dėsto viename geriausių Amerikos universitetų, tačiau viduje taip pat jaučia dilemą, kur jis priklauso ir kokia yra tikroji jo tapatybė. Kurį laiką dirbęs žurnalistu Vidurio Rytuose, jis dvejoja ten grįžti, tačiau draugystė, o gal ir smalsumas vėl Maleką grąžina į Teheraną. Deja, atvykęs čia jis gauna pasiūlymą prisidėti prie seno draugo, įsivėlusio į militarizuotą grupuotę, rizikingo žaidimo. Vėl susipynus šių vyrų ir kitų visiškai skirtingų žmonių be tėvynės gyvenimo dramoms, knygoje paliečiamos įvairios temos – Irano realybė, represijos, korupcija, išdavystės, sąžinė, tėvų – vaikų santykiai, nuolatiniai persekiojimai ir bandymas prisitaikyti prie netvaraus bei nuolat kintančio pasaulio taisyklių.

Knygos autorius taip pat atskleidžia ir dilemą dėl Amerikos karų teisingumo, kariavimo metodų ir aplamai kariavimo svetimoje šalyje moralumo. Taip pat per Maleko žurnalisto darbo patirtį jis atskleidžia šios profesijos principus, kurie ne visada būna švarūs ir siekiantys tik informuoti žmones. Skaitant knygą suteikiama proga pabandyti atsakyti ir į klausimą, kodėl musulmonai įsivelia į kraštutinumus, kodėl pasaulis yra įbaugintas teroristų, ir nors aiškaus atsakymo nėra, knygoje suformuota tamsioji Teherano pusė apibrėžia bent kažkokius kontūrus. Tačiau esminė knygos tema tai yra žmogaus bandymas prisitaikyti prie sudėtingų istorinių įvykių, jo moralinių normų pokytis ir vertybių suvokimas, kurie lemia jo likimą.

Salaras Abdohas – iš Irano kilęs žymus amerikiečių eseistas, rašytojas, žurnalistas, šiuo metu gyvenantis JAV, tačiau savo kūryboje labai dažnai aprašantis savo gimtinę, iš kurios pats būdamas paaugliu buvo priverstas pabėgti. Jo esė ir apsakymai pasirodė įvairiuose leidiniuose, įskaitant „New York Times“, „BOMB“, „Callaloo“, „Guernica“ ir BBC. Salaras yra NYFA premijos, Nacionalinio dailės fondo apdovanojimų laureatas ir „Tehran Noir“ redaktorius.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top