Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Harrington, Joseph D., Yokota, Yutaka
Vertė: Stanaitytė-Karsokienė, Aušra
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Yutaka Yokota, Joseph D.Harrington. Kamikaze Submarine. Leisure Books, 1962


ISBN: 978-9955-26-544-3
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2016
Leidykla: Briedis

Jutaka Jokota (g. 1926) – žmogus, kuris išgyveno neitikėtiną Japonijos imperatoriškojo laivyno eksperimentą – paversti žmones gyvomis torpedomis. ,,Povandeniniai kamikadzės” yra istorijos liudininko Jutakos Jokoto pasakojimas apie jo patirtį tampant Kaiteno pilotu. Kaitenas yra torpeda, kurią pilotuoja žmogus, todėl visi jos pilotai buvo susitaikę su mirtimi. Ši knyga pasakoja apie Kaitenų pilotų kasdienybę, pasiruošimą ir norą atiduoti savo gyvybę už savo šalį.

Ši knyga pasakoja apie jauną ir ambicingą jaunuolį Jutaka, kuris Antrojo pasaulinio karo metais tarnavo Japonijos kariuomenėje. Jutaka visada norėjo būti lėktuvo pilotu, todėl per ne vieną bandymą pateko į Japonijos oro pajėgų mokymus. Tačiau viskas pasikeitė kai vieną įprastą mokymų dieną jo bazėje pasirodė karininkas, kuris davė pasiūlymą vykti su juo ir tapti slaptojo ginklo pilotu, kuris pakeis karo eigą, tačiau pabrėžė, jog gyviems grįžti, nesitikėti. Jutaka ilgai negalvojęs sutiko ir pasiūlė savo kandidatūra, taip pat kaip dar 1000 kitų pilotų, Jutaka pateko į 100 atrinktųjų ir išvyko tapti, kaip pats veliau sužinos -žmogumi torpeda.

Pasakojimas labai puikiai atskleidžia kaip mąstė ir galvojo jauni vyrai, visą gyvenimą skiepyti fanatizmo, kuris pasireiškė bušido kodekso pavidalu, jie save laikė samurajų palikuonimis ir mirtis jiems buvo menkas rūpestis. Šios knygos unikalumas yra pasakojimo būdas, kuris yra labai kasdieniškas, Jukata mokosi pilotuoti kaiteną, turi daug draugų, kitų kaiteno pilotų ir jis gyvena laimingai, kas atrodo beprotiška atsižvelgiant į tai, jog jis yra mirtininkas ir jo, bei kitų pilotų gyvybės yra pasmerktos greitai užgęsti, bet jiems tai buvo neįdomu, jiems buvo įdomu tik kaip kuo efektyviau isnaudoti savo gyvybę vardan imperijos.

Tačiau žmogus nėra mašina ir knygos autorius aprašo ir silpnumo akimirkas, kada galiausiai kyla abejonių dėl kaitenų taktikos ir pradeda veržtis žmogaus pagrindinis troškimas – noras gyventi. Taigi, knyga puikiai aprašo mirtininko kasdienybę, jausmus ir pasiryžimą. Visa tai atrodo tiesiog neįtikėtinai ir verčia pamastyti kaip pats galvotum ir elgtumsi tokioje situacijoje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top