Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Ishiguro, Kazuo
Vertė: Žukaitė, Mėta
ISBN: 978-609-479-380-6
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2020
Leidykla: : Baltos lankos

„Palaidotas milžinas“ pasakoja senovės Britanijoje gyvenančios senos sutuoktinių poros kelionę pas daugybę metų nematytą sūnų. Mistikos pilna istorija vaizduoja senąjį pasaulį, kuris yra kupinas nepaaiškinamų fenomenų, aplinkui tyko įvairios pabaisos, o žmonės paslaptingai praranda savus prisiminimus. Tačiau pasakojime širdį šildo sutuoktinių nuoširdus bendravimas ir susirūpinimas vienas kitu.

Akslis ir Beatrisė – senyva sutuoktinių pora ramiai leidžianti savo dienas urvų gyvenvietės pakraštyje. Deja, pora pamažu pradeda suprasti, jog beveik neprisimena savo praeities. Aksliui kartais išplaukia keletas prisiminimų fragmentų, tačiau mintys aiškiai nesidėlioja, o kiti kaimo žmonės tik smerkia jo seną protą ir numoja viską ranka. Galiausiai pora prisimena, jog turi sūnų, kuris gyvena šalimame kaime. Sugrįžta vis daugiau prisiminimų, o Akslis ir Beatrisė nusprendžia keliauti aplankyti ir apsigyventi pas sūnų. Tačiau kelionės metu jiedu vis daugiau sužino apie paslaptingą miglą, kuri ir yra visų žmonių užmaršumo priežastis. Sutinkant naujus žmones ir senus pažįstamus, porai grįžta vis daugiau prisiminimų, kurie primena senas nuoskaudas ir atveria dar gilesnę meilę vienas kitam. Trumpa sutuoktinių kelionė pas sūnų virsta didžiu nuotykiu, atskleidžiančiu „palaidotą milžiną“.

Romanas labai įtraukiantis, o istorijoje nepasitaiko nė momento, kuris neliktų kažkuo ypatingas. Kiekviena pastraipa suintriguoja ir atspindi šio lietingo, tamsaus ir slegiančio krašto atmosferą. Viso pasakojimo metu išlieka tam tikras nežinios jausmas, tarsi ir pats skaitytojas būtų paveiktas paslaptinos užmaršties miglos. Tuo istorija ir yra ypatinga. Pasakojimas priverčia skaitytoją pasijausti jo dalimi, nes sutuoktinių pora prisimena tik tiek, kiek ir skaitytojas. Galiausiai, atsiranda momentų, kai skaitytojas jau žino daugiau nei patys pagrindiniai veikėjai, kurie jau spėjo užmiršti, ką neseniai pasakojo. O keliaujant po priešistorinį Britanijos kraštą, skaitytojui pamažu atskleidžiamos šio paslaptingo krašto tiesos.

Kazuo Ishiguro – japonų kilmės britų rašytojas, jau gavęs du ordinus už nuopelnus literatūrai (Britų imperijos ordinas bei Prancūzijos Meno ir literatūros kavalieriaus ordinas). „Palaidotas milžinas“ nominuotas dvejomis literatūros premijomis: „World Fantasy Award“ ir „International Dublin Literary Award“.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top