Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: arabų k.
Išversta iš: anglų k.
Autoriai: Saadawi, Ahmed
Vertė: Geležauskas, Matas
ISBN: 9786099603315
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2018
Leidykla: Liūtai ne avys

„Frankenšteinas Bagdade“ – knyga, kurioje pasitelkiant klasikinės siaubo istorijos motyvus susipina žiauri Irako kasdienybė ir antgamtiška fantastika.

Istorija vyksta JAV okupuotame Bagdade, kuriame kiekviena diena yra pažymėta sprogimų, susišaudymų, griuvėsių ir lavonų. Čia gyvenantis sendaikčių pardavėjas Hadis klaidžioja po miestelio gatves. Iš griuvėsiais ir nuolaužomis nusėtų gatvių jis surenka nuplėštas žmonių kūno dalis ir tempia jas į savo namus ir susiuva į vieną lavoną. Jis trokšta, kad valdžia atskiras kūno dalis pripažintų kaip žmones ir deramai jas palaidotų.

Deja, vieną lietingą naktį lavonas staiga dingsta ir mieste prasideda šiurpių žmogžudysčių virtinė. Daug liudininkų pradeda pasakoti apie klaikiai atrodantį nusikaltėlį, kurio nekliudo net kulkos. Tuomet keistuolis Hadis suvokia, jog sukūrė monstrą, kuriam reikia žmonių kūno dalių, kad galėtų išgyventi. Iš pradžių pabaisa žudo nusikaltusius žmones, vėliau bet ką, kas tik pasitaiko jos kelyje.

Tai siaubo ir juodojo humoro istorija apie šiandienos Iraką, atskleidžianti siaubingą šios šalies realybę. Kūrinyje žvelgiama kur kas giliau nei praneša vakarietiškos naujienų tarnybos. Romanas padeda skaitytojui aiškiau suprasti, kokie buvo amerikiečių invazijos į Iraką padariniai ir pabrėžiama kaip smurtas gimdo tik smurtą. Šis romanas tarpusavyje supina skirtingoms visuomenėms grupėms priklausančių irakiečių patirtis vidinio karo keliamo chaoso kontekste – čia persipina žurnalisto, našlės senutės, keistuolio varguolio, turtuolių ir kitų asmenybių gyvenimai.

Pasirendamas šiurpiais destruktyvaus karo keliamais padariniais, pavyzdžiui, gatvėse besimetančiomis nuo terorizmo nukentėjusiųjų kūno dalimis, autorius išradingai „stoja į kovą“ su smurtu ir išjuokia karo beprasmiškumą, o Hadžio sukurta pabaisa tampa viso šio absurdiškumo simboliu.

Ahmed Saadawi – pirmasis autorius iš Irako, 2014 m. laimėjęs Tarptautinę arabų grožinės literatūros premiją už „Frankenšteiną Bagdade“. Jo knyga taip pat apdovanota Didžiąja Prancūzijos akademijos fantastikos premija ir yra Man Booker Tarptautinio prizo finalininkė. Poetas Saadawi gimė 1973 m. Bagdade, kur iki šiol gyvena. Čia jis rašo romanus ir scenarijus bei kuria dokumentinius filmus, o 2010 m. buvo išrinktas į Beirut39 sąrašą, kaip vienas iš 39-ių geriausių rašytojų arabų kalba, jaunesnių nei 39-eri metai.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top