Išversta iš: anglų
Autoriai: Sundaresan, Indu
Vertė: Žalytė, Danguolė
ISBN: 978-9955-38-853-1
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2011
Leidykla: Alma littera
„Dvidešimtoji žmona“- istorija, kurios veiksmas vyksta XVI-XVII a. Indijoje. Tai kantrybės, paklusnumo, ištikimybės bei meilės vadovėlis. Nepaprasta gražuolės Mehr un Nisos gyvenimo istorija – nuo gimimo paprastoje palapinėje, dykumos pakraštyje, iki tapimo viena įtakingiausių XVII a. Mogolų imperatorienių. Romanas sukrės, liūdins, sukels pyktį ir privers patikėti tikra meile kiekvieną, kuris paims Indu Sundaresan knygą į rankas.
Mehr un Nisa, imperatoriaus Akbaro rūmininko duktė, dar būdama vaikas įsimyli būsimą sosto paveldėtoją Salymą. Mergina daug metų puoselėja svajones apie jį, kol vieną dieną jie susitinka. Nuo tos akimirkos jiedu gyveno vienas kito mintyse. Vis dėlto jiems nebuvo lemta būti kartu. Jiedu gyveno kultūroje, kur paklusnumas ir ištikimybė negalėjo būti nepaisomi. Mehr un Nisa, imperatoriaus Akbaro įsakymu, išteka už karininko Ali Kuli. Neturkus princo Salymo tėvas miršta ir jis tampa Mogolų imperatoriumi ir gauna naują vardą – Džahangyras.
Tačiau net išpildęs didžiausią svajonę jis negalėjo užmiršti Mehr un Nisos. Merginai, slegiamai nelaimingos santuokos ir negalėjimo susilaukti vaikų, vienintelis gyvenimo šviesulys – prisiminimai apie princą Salymą ir mintys apie tai, koks būtų jos gyvenimas, jei ji taptų Džahangyro žmona ir imperatoriene. Imperatorius ir Mehr un Nisa gyveno skirtinguose pasauliuose, tačiau kartu, savo meile, jie sukūrė atskirą pasaulį, kuris teikė jiems vilties, kad galiausiai jie bus kartu. Po daug metų jiedu vėl susitinka ir imperatorius Džahangyras deda visas pastangas, kad toji mergina visada būtu šalia jo.
„Dvidešimtoji žmona“ persipina daugybė tikrais faktais paremtų įvykių: Salymo sukilimas prieš tėvą Akbarą dėl imperatoriaus sosto, vėliau dėl tos pačios priežasties – Chusro prieš Salymą, uzbekų karaliaus ir Persijos šacho keliama grėsmė šiaurvakarinei imperijos sienai, karai Dekane. Šiame romane veikėjai išgyvena daug kančios, nusivylimo. Jie daug kartų abejojo, nepasitikėjo vieni kitais ir buvo išduoti. Vis dėlto šioje istorijoje yra vienas geras ir nenuginčijamas faktas – imperatoriaus Džahangyro ir Mehr un Nisos, vėliau tapusios imperatoriene Nūr Džahan, meilė įveikė visas kliūtis.
Indu Sundaresan – istoriniais faktais paremtos grožinės literatūros rašytoja, gimė Indijoje ir vėliau emigravo į Jungtines Amerikos valstijas. „Dvidešimtoji žmona“ autorė dažniausiai rašė apie Mogolų dinastijos princesių gyvenimus. Ši rašytoja savo darbais geba įtraukti skaitytoją, sužavėdama jį didingu bei paslaptingu Indijos pasauliu.