Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Lahiri, Jhumpa
Vertė: Banelytė, Antanina
ISBN: 9785415024124
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2015
Leidykla: Vaga

Romanas parašytas apie bengalų šeimą, kuri emigravus į JAV.  Knygos istorija prasideda kūdikio gimimu ir pasakojimu apie 1961-ųjų spalio dvidešimtosios rytą įvykusiu įvykiu, kurio metu naujagimio tėtis važiuodamas traukinių pakliuvo į avariją ir  vos nežuvo. Įvykio metu vyras skaitė jam labai patinkančią rusų rašytojo Nikolajaus Gogolio kūrybą. Pagal jį knyga išgelbėjo vyrą traukinio katastrofos metu.

Šio rusų autoriaus garbei buvo duotas naujagimiui Gogolio vardas, kurio užaugęs vaikinas nekentė ir koledžo metais pasikeitė savo vardą į – Nikhilas. Vaikinas pasirinko amerikietišką , o ne bengališką gyvenimo būdą.  Istorija yra apie Gogolio gyvenimą apie spontaniškus atsitikimus, kurie nulemia vienas kitą. Aprašomi veikėjo jausmai, santykiai su aplinkiniais ir pačiu savimi.

Pagrindinė romano tema – žmogaus tapatybės, savo esmės, šaknų suvokimas ir pripažinimas. Taip pat vystomos temos: tėvų ir vaikų santykiai, imigrantų patirtys, kultūrų sūsidūrimas, kartų konfliktas,. Tačiau jos visos susietos į tapatybės problemą.

Kiti knygoje svarbūs simboliai tai kelionės, tradicijos, šeima ir namai, meilė ir emigrantų gyvenimas. Gogolio šeima nuolat keliauja, taip aprašomi gyvenamųjų namų ir miestų vaizdai. Taip pat pasakojimas supažindina su Indų papročiais, tradicijomis, tradiciniu maistu.

Apibendrinant mano manymu “Bendravardis” knyga tai ne tik istorija apie vaikino gyvenimą, bet kartu tai pasakojimas apie savęs pažinimą ir savo tapatybės ieškojimą. Knyga leidžia susipažinti su emigrantų gyvenimu, bengalų tradicijomis. Šis romanas yra labai aktualus, nes nagrinėja svarbias asmenybės temas.

Jhumpa Lahiri – (gimė 1967 m.), amerikiečių autorė, gimusi bengalų šeimoje. 2000-ųjų metų Pulitzerio premijos laureatė už novelių rinkinį „Negalavimų vertėjas“ (Interpreter of maladies), už romaną „Žemuma“ (Lowland) 2013 metais nominuota Man Booker premijai. Šiuo metu Jhumpa Lahiri su savo šeima gyvena Italijoje. Ji išmoko italų kalbą ir dabar rašo itališkai. Romanas „Bendravardis“ yra pirmasis Džumpos Lahiri romanas sulaukęs didelio pripažinimo tiek JAV, tiek daugelyje kitų pasaulio šalių.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top