Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų k.
Išversta iš: japonų k.
Autoriai: Mishima, Yukio
Vertė: Kugevičiūtė, Dagija
ISBN: 978-609-444-301-5
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2019
Leidykla: Sofoklis

Yukio Mishima romane „Auksinė Šventykla“ pasakojama apie dzenbudisto vienuolio besikeičiančio proto ir gyvenimo kelią. Vienuolio gyvenimas kupinas filosofinių įžvalgų ir vidinių monologų, kuriuose parodomas žiaurus būties ir žmogaus tragizmas. Istorija paremta tikrais faktais, o knygos pagrindinė veiksmo vieta, kaip ir pavadinimas parodo, yra 1950-aisiais padegta Kioto Auksinė šventykla. Knygoje nemažai budizmo terminologijos ir realių istorinių įvykių, kurios praplės skaitytojo akiratį.

Midzogučis – mikčiojantis ir dėl to kompleksuotas dzenbudizmo vienuolis, kupinas destruktyvių minčių monologų, kurie jį galop ir priveda prie baisios istorijos tragedijos. Jis nuo pat vaikystės prisimena tėvo parodytą Aukso šventyklą, kuri amžiams įsiręžia į Midzogučio atmintį. Vienuolio atmintyje šventykla – stulbinančio grožio, tiesiog tobula. Tačiau po daugybės metų, vėl keliaujant jos aplankyti, deja, tobulosios šventyklos paveikslas iš atminties visiškai neatitinka realybės ir labai nuvilia Midzogučį. Nuo čia ir prasideda vienuolio nusivylimai Aukso šventyklos gyvenimu. Tačiau gyvendamas šioje šventykloje ir ieškodamas atsakymų į iškylančius vidinius konfliktus, Midzogučio protą vėl pamažu aptemdo nepasiekiamas šventyklos grožis.

Knyga nėra lengvas skaitinys, į veikėjų pamąstymus reikia laiko įsigilinti, o pačiam skaitytojui pamėginti suprasti, kas dedasi jų pasauliuose. Negana to, istorijos pabaiga jau aiški nuo pat pirmų sakinių, todėl gaila, bet nelieka didžios paslapties, kuri nustebintų kūrinio atomazgoje. Tačiau skaitytojas, žinodamas kūrinio baigtį, gali gilintis į vienuolio vidinį pasaulį ir mąstyti, kodėl taip buvo pasielgta ir kaip Midzogučio sutikti žmonės privedė jį prie jo destruktyvių minčių, pakeitusių jo požiūrį į gyvenimą ir jo grožį.

Yukio Mišima (1925 m. sausio 14 d. – 1970 m. lapkričio 25 d.) – japonų rašytojas, aktorius, režisierius bei dramaturgas, net tris kartus nominuotas Nobelio literatūros premijai. „Auksinė Šventykla“ parašyta jau gan seniai – 1956 m. ir išversta į lietuvių kalbą 2019 m. Pagal knygą Lietuvoje buvo pastatytas ir spektaklis (režisierės Eglės Mikulionytės).

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top