Azijos studijos Lietuvoje

Operacijoje „Irako laisvė“

Autoriai: Maliauskas, Sigitas
Leidimo vieta: Kaunas
Leidimo metai: 2013
Leidykla: Vox altera

„Operacijoje “Irako laisvė“ yra atsiminimų knyga apie pirmąją lietuvių misiją Irake 2003 metais. Tik žvilgtelėjus į šią knygą, gali pasirodyti, kad tekstas bus sausas ir orientuotas vien į karinės operacijos detales, tačiau beskaitant galima atrasti žymiai daugiau. Kiekvienas skyrius pradedamas citata iš ko gero garsiausios knygos apie karo taktiką ir strategiją – „Karo menas“ . Šie trumpi genialiojo Sundzi knygos fragmentai lietuvių autoriaus tekstui suteikia kolosališkumo ir iškilnumo. Seržantas rašo ir apie karių tarpusavio bendravimą, psichologinį vienas kito palaikymą, ir apie kultūrinę komunikaciją bei iš jos kylančius nesklandumus. Autorius nevengia humoro ir sarkazmo, kartais net, atrodytų, rimtose situacijose. Taip pat dėmesį patraukia gausybė nuotraukų iš asmeninio Sigito Maliausko archyvo. Fotografijose parodoma karių kasdienybė, Irako vaizdai bei vietinių šypsenos.

Ši knyga parašyta nuosekliai, chronologiškai. Istorijos seka viena po kitos: nuo būrio formavimo iki grįžimo atgal į Lietuvą.  Knygoje aprašomi įvykiai dažnai palydimi ištraukomis iš Lietuvos žiniasklaidos, kur viskas pateikta kiek kitaip nei realybėje. Taip autorius siekia sugretinti ir parodyti skirtumą tarp to, kas pateikiama žmonėms ir, tarp to, kas lieka nežinoma. Žiniasklaidoje nerašoma apie faktinį lietuvių karių pasiruošimą ir jo spragas. Maliauskas pasakoja apie ginkluotę, kuri nėra pakankamai tinkama smėliuotoje Irako teritorijoje, apie aprangą, kuri visiškai nepriderinta tropinės klimato juostos sąlygoms. Taip pat minimas ir prastas psichologinis karių pasirengimas. Vykstant į visiškai kitokią mums kultūrą, kariams nesuteikiama jokia informacija apie to krašto žmones, jų tradicijas ir papročius.

Savo kūriniu autorius atskleidžia karių, kaip žmonių, nereikšmingumą mūsų šalies valdačiųjų akimis. Kariuomenėje tarnaujantys vyrai laikomi tarsi kokia žaliava. Nesirūpinama karių pscihologine būsena, jų gyvenimo sąlygomis ir aprūpinimu. Nepaisant to, kariai paaukoja ne tik visas jėgas, laiką, bet dažnai ir mylimąsias. Maliauskas rašo, kad ne visada tos, kurios išlydi, vis dar laukia grįžtant, nes „išsiskyrimas visada išbando jausmus.“

Sigitas Maliauskas – Lietuvos kariuomenės vyrensysis seržantas. Karinę tarnybą pradėjo 1995 metais. Knyga paremta paties autoriaus atsiminimais ir asmeniniais išgyvenimais iš pirmojo Lietuvos kariuomenės pėstininkų būrio misijos Irake 2003 metais. Sigitas Maliauskas teigia, kad atlikdamas tarnybą Irake rašė dienoraštį, kurį grįžęs šiek tiek papildė ir, įkvėptas kitų autorių-karininkų, 2013 metais išleido šią knygą.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top