Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Shah, Tahir
Vertė: Drazdauskienė, Rasa
ISBN: 978-9986-16-937-6
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2012
Leidykla: Tyto alba

Istorija prasideda nuo Karališkojo Afrikos komiteto Anglijoje. Šis kviečia nenusileisti prancūzams ir finansuoti pirmąją ir tikrai su kaupu atsipirksiančią ekspediciją į Timbuktu – auksinį Afrikos miestą. Šios ekspedicijos tikslas, žinoma, yra prisiplėšti kiek galima daugiau aukso ir parodyti, kad nors Anglija ir prarado savo kolonijas Amerikos žemyne, jos karūna vis dar yra stipri ir nenugalėta. Žinoma, Londono gatvėje nelauktai pasirodžius jaunam ir badu mirštančiam amerikiečiui, Karališkasis Afrikos komitetas nelieka patenkintas. Amerikietis teigia, jog lankėsi pas Timbuktu karalių ir jokio aukso ten nėra.

Žinia, kad amerikietis pirmas paskelbė pasiekęs visų keliautojų išsvajotą miestą, jiems pasirodė be galo nemaloni, tad komitetas, nenorėdamas prarasti investuotojų, sukurpia planą, kaip atsikratyti amerikiečiu. Pirmiausia amerikiečio pasakojimą jie paskelbia viešu renginiu ir netrukus Londono aukštuomenė išgirsta stulbinamą jo istoriją. Istoriją apie beprotiškus nuotykius, kovą dėl išgyvenimo, krikščionis vergijoje, aukso godulį ir, žinoma, meilę, dėl kurios jis ir atsidūrė Afrikos žemyne. Šis pasakojimas nėra vienintelis šioje knygoje, amerikiečio pasakojimo užkulisiuose vyksta šis tas daugiau. Investitorių pinigai ekspedicijai, taip jos niekada ir nepasiekia, o nukeliauja į šešėlinę organizaciją, kuriai amerikietis yra labai nepalankus. Šie yra pasiruošę padaryti viską vardan savo tikslo ir netoleruoja nė vieno stojančio jiems skersai kelio.

„Timbuktu“ yra pasakojimas paremtas tikrais įvykiais. Šios knygos autorius Tahir Shah sako, pirmą kartą pamatęs šią knygą Londono bibliotekos gelmėse, ieškodamas leidinio apie džiovintas galvas. Tai buvo colio storio oda įrišta knyga, lentynoje prie vandentiekio vamzdžio. Tik atsivertus antraštinį puslapį ir ėmus skaityti jam kilo idėja šią istoriją paversti knyga, mat amerikiečio istorija jį labai sužavėjo. „Timbuktu“ tai knyga paremta tikru amerikiečio pasakojimu ir autoriaus fantazija.

Tahiras Shahas (Tahir Shah, g. 1966 m.) – Londone gimęs anglų-afganų kilmės rašytojas, keliautojas ir dokumentinių filmų kūrėjas. Užaugęs diplomatų ir intelektualų šeimoje, 2003 metais paliko Jungtinę Karalystę ir persikėlė į Maroką, Kasablanką, kur iki šiol ir gyvena su šeima. Tahiras Shahas yra parašęs vienuolika kelionių knygų, jo filmai rodomi per National Geographic Channel, The History Channel. Lietuviškai jau išleistos jo knygos „Kalifo rūmai“ ir „Tūkstančio ir vienos nakties šalyje“. 2013 šis rašytojas buvo atvykęs į Vilnių pristatyti savo knygos „Timbuktu“, dalyvavo knygų mugėje.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top