Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: kinų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Min, Anchee
Vertė: Banelytė, Antanina
ISBN: 978-5-415-02136-9
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2009
Leidykla: Vaga

„Tapti ponia Mao“ – tai psichologinis, istorinis romanas, išleistas 2001 metais. Jame rašytoja pateikia liūdną, jaudinančią bei tragišką antrarūšės aktorės, kuri buvo palikta tėvų, gyvenimo istoriją, kai svyruojant nuo vieno romano prie kito, moteris pagaliau tampa Mao Dzedungo žmona. Tai istorija apie moterį, kuri išdavė ir buvo išduota bei kuri visą gyvenimą siekė įvykdyti savo troškimus. Romane, rašant tai pirmuoju, tai trečiuoju asmeniu atskleidžiamas herojės charakteris: ambicinga, žavi, stiprios valios, o kartu ir kerštinga, arši bei pavydi. Vykdydama kultūrinę revoliuciją, o ypatingai norėdama tapti Kinijos valdove po vyro mirties, moteris šalino visus savo priešus, kurie stojo jai kelią, ypatingai tuos, kurie ankščiau pažemino ją ar neleido sėkmingai atlikti „vaidmens“. Ponia Mao, kitaip dar vadinama „Baltų kaulų demonas“, visą gyvenimą elgėsi taip lyg vaidintų spektaklyje, visą laiką stovėjo scenoje. Skirtingi žiūrovai – skirtingas vaidmuo.

Tačiau knygoje taip pat galime rasti ne tik nutapytą moters paveikslą, bet ir daugybę kitų aspektų. Pavyzdžiui: tradicijų, kuomet poniai Mao dar vaikystėje buvo bandoma suformuoti pėdas į lotoso formą. Neretai įterpiami pasvarstymai kaip, kodėl žmonės tapdavo revoliucionieriais, užduodamas, kas yra „tikras“ kinas, klausimas. Ypatingai didelis dėmesys skiriamas propagandai, valdžios siekimui. Vykdant kultūrinę revoliuciją, Dziang Čing sukūrė savo kultūrinę biurokratiją ir jos dėka kūrė revoliucinius filmus, statė vaidinimus ir operas. Dvi opozicijos dažnai sufabrikuodavo faktus jėga, grasinimais ar manipuliacijomis priversdami klaidingai liūdyti.  Reikėtų paminėti, kad visa tai herojė vykdė Mao vardu, tik jaučiamas šalies valdovo šešėlis padėjo moteriai turėti tam tikrą autoritetą. Kūrinyje taip pat randame nuorodų į operas bei spektaklius, vyrauja poezijos intarpai.

Pabaigoje norėtųsi pabrėžti, kad tai nėra istorinis įvertinimas, o novelė. Nors ir pateikiami istoriniai faktai, tačiau pagrindinis dėmesys skiriamas galingiausiai septintojo ir aštuntojo dešimtmečių Kinijos moteriai. Ponia Mao, žinoma kaip žiauri, pykčio pilna ir emociškai nestabili,  tačiau Anchee Min, aprašydama jos asmeninį gyvenimą, leidžia suvokti, kad ji tiesiog yra žmogus.

Anchee Min – kinų kilmės amerikiečių rašytoja, gimusi kultūrinės revoliucijos metu (1957). Rašytoja išleido du memuarus ir šešis istorinius romanus. Grožinėje literatūroje ypatingai akcentuojamas stiprių moterų personažas, kaip paskutinės Kinijos imperatorės CiXi (慈禧) ar Dziang Čing (江青) – Mao Dzedungo (毛澤東) žmonos.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top