Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: japonų
Išversta iš: japonų
Autoriai: Higashino, Keigo
Vertė: Polonskaitė, Jurgita
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Higashino, Keigo. Yogisha X No Kenshin. Tokyo: Bungeishunju Ltd, 2005.


ISBN: 978-609-01-1519-0
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2014
Leidykla: Alma littera

Romano pradžioje pasakojama apie Tetsuja Išigamio ir Hanaoka Jasuko kasdieninį gyvenimą. Išigamis – nepaprastu protu pasižymintis matematikas, dirbantis mokytoju bei dziudo treneriu mokykloje. Jasuko, Misato motina, pagaliau pabėgusi nuo buvusio užgaulaus sutuoktinio, susiranda naują butą ir darbą. Atrodo, jog gyvenimas atėjo į jam skirtas vėžias ir abidvi gyvens normalų gyvenimą, tačiau buvęs vyras vėl išdygsta lyg iš niekur ir jų gyvenimas subyra į šipulius. Knygoje pasakojama nuosekliai, didelį dėmesį skiriant laikui, vietai ir detalėms, supančioms veikėjus. Galiausiai prieinamas įtampos taškas, po kurio viskas persisuka į dviejų, nepaprastu protu pasižyminčių, veikėjų kovą, tiriant kovo dešimtosios nusikaltimą. Supažindinama su naujais veikėjais ir jų požiūriu bei duodamos detalės iš jų praeities gyvenimo. Pasakojimas pasikeičia į intelektualinį žaidimą, kuriame sukuriamas alibi, o jo tvirtumą turi išsiaiškinti detektyvas Šunpei Kusanagis. Viso šio intelektualinio žaidimo sūkuryje gausu veikėjų nuotaikos pasikeitimų, nepaprastos nuovokos ir nenumatytų kliūčių. Dėl to atrodo, kad Kusanagis vis nutolsta ir vėl priartėja prie kraupios kovo dešimtosios įvykių tiesos.

Galima sakyti, kad šioje knygoje pagrindinių veikėjų yra šeši, bet iš jų svarbiausią vaidmenį atlieka Išigamis, kuris yra susijęs su kovo dešimtosios nusikaltimu ir pasakojimo eigoje atskleidžiamas dar vienas svarbiausią vaidmenį atliekantis veikėjas. Šie abu veikėjai yra pažįstami nuo senų laikų, viso šio žaidimo metu jie suartėja, prisimindami senus laikus, bet galiausiai jie atitrūksta dėl nepakeičiamo kovo dešimtosios įvykio.

Kovo dešimtosios tiesa atskleidžiama knygos pabaigoje. Autorius subtiliai išdėstė įvykius, duodama nemažą kiekį detalių. Atrodo, lyg skaitytojas bei veikėjai, tiriantys bylą, jau rankoje laiko atsakymą, jiems nepriėjus dar jo, bet galiausiai išaušus tam lemtingajam momentui, tikroji tiesa yra toli nuo to, ką galėjo tikėtis rasti visi šiame įvykyje susiję veikėjai, taip išmušant iš vėžių ne tik knygos veikėjus, bet ir patį skaitytoją.

Kaip minėta, romane skiriamas didelis dėmesys detalėms, ypač susijusioms su kovo dešimtosios įvykiu, bet netrūksta ir detalaus veikėjų elgesio, kūno kalbos išraiškų aprašymo, jų asmeninių įžvalgų į supantį pasaulį. Todėl „Įtariamojo X pasiaukojimas“ – tai pasakojimas ne tik apie kraupų kovo dešimtosios įvykį, bet kartu pamokantis ir raginantis pažiūrėti į pasaulį kitu kampu.

Keigo Higashino (g. 1958) – garsus Japonų rašytojas, geriausiai žinomas dėl detektyvų. 2009-2013 metais ėjo Japonijos Detektyvų Rašytojų organizacijos Prezidento pareigas. „Įtariamojo X Pasiaukojimas“ yra trečioji jo Galilėjo Detektyvų serijos knyga, kuri sulaukė didžiausio pripažinimo bei atnešė nemažą skaičių prestižinių apdovanojimų. 2006 išrinktas Honkaku geriausiu detektyvu, angliška versiją sulaukė 2012 Edgaro apdovanojimo už geriausią romaną bei Bario apdovanojimo už geriausią pirmą romaną.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top