Azijos studijos Lietuvoje

Taivano lėlių paroda „Taivanas ir jo kultūra“

Data ir laikas: 2017-10-18 - 2017-10-29

Renginio vieta: II aukšto fojė, prie V. Biržiškos skaityklos (VDU), K. Donelaičio 52, Kaunas

Taivano lėlių teatras dar vadinamas „budai si“, yra operos rūšis, kurioje naudojamos medžiaginės lėlės.Nuo tada, kai XVIII a. Fudziano imigrantai jas įvežė į Taivaną, šis teatras, su savo artistiškais ir greitais pasirodymais, buvo integruotas į Taivano operą ir tapo populiariausia šios operos rūšimi. Vėliau lėlių teatras buvo suskirstytas į skirtingus tipus atsižvelgiant į pasirodymo metu grojančią muziką: nanguano, beiguano, čao-diao ir vaidziango, o XX a. bėgyje modernios technologijos pagalba lėlių teatras įgavo daugiau skirtingų stilių.

Paroda pristato ne tik Taivano lėlių teatre naudojamas medžiagines lėles, bet ir įkūnija Kinijos istorines asmenybes bei dievus, todėl lankytojai gali pasigrožėti spalvingomis lėlėmis bei susipažinti su Taivano kultūra. Liu Bei, Guan Ju ir Džang Fei lėlės įkūnija žymią istoriją apie „Brolybę gimusią persikų sode“. Istorijos herojai pasiryžo išgelbėti mylimą šalį nuo žlugimo, o toks vyrų solidarumas bei teisingumas tapo įkvėpimu ateities kartoms. Parodoje taip pat galima išvysti medžiagines lėles naudojamas dievus vaizduojančiose „ban šian“ dramose, skirtose išreikšti dėkingumą dievams už jų suteiktą palaiminimą.

Taivanas yra skirtingų etninių, kultūrinių, lingvistinių ir religinių tradicijų, ateinančių iš visos Kinijos, Taivano vietinių  malajų-polineziečių bei imigrantų iš Pietryčių Azijos, mišinys. Tokioje žmonių ir kultūrų sintezėje susiformavo laisvę, etninį bei religinį pliuralizmą vertinanti ir tradicijas gerbianti visuomenė, tyrinėjanti neribotas žmogaus tobulėjimo galimybes. Šalies  lankytojai turi galimybę susipažinti su tradicinėmis religinėmis praktikomis ir papročiais, kurie jau išnyko žemyninėje Kinijoje. Todėl dažnai sakoma, kad Taivanas yra „labiau kiniškas nei Kinija”, tuo pat metu būdamas „daug daugiau nei tik kiniškas”. Besitikintys stereotipinės „kiniškos” patirties artimos tam, ką galima aptikti žemyninėje Kinijoje ar Honkonge, lieka nustebinti įspūdingų elgsenos skirtumų tarp Taivano ir jo kaimynės, Kinijos.

Nuoroda internete: http://asc.vdu.lt/lt/2017/10/lietuviskai-taivano-leliu-paroda-taivanas-ir-jo-kultura/

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top