Azijos studijos Lietuvoje

Abatas ar reinkarnuotas Lama? Post-socialistinė dilema mongolų budistų institucijoje

Data ir laikas: 2019-04-03 17:00 - 2019-04-03 19:00

Renginio vieta: VU Filosofijos fakultetas, Universiteto g. 9, Vilnius

Socialistinio laikotarpio periode Mongolijos Liaudies Respublika panaikino reinkarnuotų lamų sistemą. Aukščiausias reinkarnuotas lama prieš socialistinio laikotarpio pradžią buvo aštuntasis Sogd Khutugtu (1870-1924) – pirmasis ir paskutinis religinis ir laikinasis Mongolijos lyderis. Socialistinė vyriausybė pakeitė religinę vadovybę įkurdama Gandantegchenlingo budistų vienuolyno abato pozicija, kuri laikoma mongolų budizmo vadovu.

Tačiau, 1990 m. žlugus socializmui Mongolijoje, 1991 m. 14-asis Dalai Lama oficialiai pripažino aštuntojo Bogdo Jebtsundamba Khutugtu reinkarnaciją. Įdomu tai, kad kelios dienos prieš tai mongolų vienuolynas išrinko Gandantegchenlingo vienuolyno abatą mongolų budizmo vadovu. Taigi klausimas, kas yra mongolų budizmo lyderis, tapo neišvengiamas – ar tai socialistų įsteigtas abatas, mongolų pilietis Ulanbatoriuje, ar prieš-socialistinis Jebtsundamba Khutugtu, Indijoje reziduojantis pabėgėlis iš Tibeto? Dr. Lhagvademchig nagrinės šį, 1991 m. kilusį klausimą, kuris liko neatsakytas iki 2019 m.

Dr. Lhagvademchig Jadamba įgijo socio-kultūrinės antropologijos daktaro laipsnį Japonijoje (the University of Shiga Prefecture), taip pat studijavo budizmą Indijos (Central University of Tibetan Studies, Sarnath, Varanasi) bei Honkongo universitetuose.

Erasmus+ vizito metu Lhagvademchig Jadamba skaitys paskaitas, kurių metu supažindins su Mongolijos budizmu iš antropologinės ir istorinės perspektyvos.

Nuoroda internete: https://www.facebook.com/events/315523292484918/

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top