Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: korėjiečių
Išversta iš: korėjiečių
Sudarytojai: Seo, Daeseok
Vertė: Seo, Jinseok
ISBN: ISBN 978-5-417-00928-0
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2007
Leidykla: Mintis

Knygoje „Korėjos mitai“ aprašomi mitai, pasakojantys apie Korėjos karalysčių įkūrimus, dievų kilmę ir jų gyvenimo istorijas. Dauguma karalysčių įkūrimo mitų buvo užrašyti kronikoje, išleistoje 1285 metais. Tuo tarpu šamanų mitai, pasakojantys apie dievus, buvo pradėti rinkti ir užrašinėti tik XX amžiuje. Knygoje taip pat trumpai supažindinama su Korėjos istorija, religija bei šamanizmu ir geografija. O prieš kiekvieną mitą parašoma iš kurios Korėjos vietos jis yra kilęs ir apie ką jame bus pasakojama tam, kad skaitytojui mitas būtų suprantamas lengviau.

Šioje knygoje visi mitai skirstomi į karalysčių įkūrimo, Korėjos žemyninės dalies šamanų mitus ir Čedžudo salos mitus. Dvi pastarosios dalys imtos užrašinėti tik prieš šimtą metų korėjiečių ir tyrėjų iš kitų šalių (dažniausiai Japonijos), todėl dauguma šių mitų turi daugybę versijų. Knygoje taip pat pateikiamos dvi labai skirtingos dievo Songdzu mito versijos. Vienoje versijoje pasakojama apie Songdzu gyvenimą, paklydimus po kurių sekusi bausmė padėjo dievui subręsti. Antroje versijoje pagrindinio veikėjo vardas toks pats, tačiau istorija skiriasi. Šioje versijoje pasakojama apie išbandymus tekusius Songdzu, jo žmonai ir sūnui. Ir nors šie šamanų mitai skiriasi, tačiau jų paskirtis tokia pati – papasakoti apie būsto saugotoją Songdzu. Tuo tarpu karalysčių įkūrimo mitai buvo užrašomi kronikose kaip istorija, todėl šie mitai turi tik vieną versiją ir juose dažnai galima pamatyti Indijos ir Kinijos įtaką. Tačiau karalysčių įkūrimo mitus taip pat galima skirstyti į minus užrašytus pietuose, kuomet iš dangaus nusileidęs dievas veda ir įkuria naują karalystę ir šiaurės mitus, kuriose iš tolimo krašto atkeliavęs dievas susituokia ir po santuokos gimęs palikuonis tampa nauju valdovu.

Korėjos mitai labai skiriasi nuo Europietiškųjų. Pastaruose jaučiama stipri perskyra tarp dievų ir žmonių, tačiau korėjietiškuose mituose perskyros beveik nėra, nes dievai, gyvendami žemėje, dažnai įtakoja žmonių kasdienybę ar istoriją. Todėl viduramžiais mitai buvo imti užrašinėti į kronikas kaip reali istorija ir nors šiais laikais į juos nežiūrima kaip į istorinius faktus, jie dažnai padeda paaiškinti to laikotarpio kasdienybę.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top