Azijos studijos Lietuvoje
Originalo kalba: anglų
Išversta iš: anglų
Autoriai: Rushdie, Salman
Vertė: Šorys, Albinas
Pilnas versto šaltinio bibliografinis aprašas:

Rushdie, Salman. Joseph Anton. Jonathan Cape: 2012


ISBN: 978-9955-23-747-1
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2013
Leidykla: „Baltos lankos“

Tai memuarų knyga, kurioje pasakojama apie laikotarpį, kai rašytojui Salman Rushdie 1989-aisiais metais Iranas paskelbė mirties bausmę (fatvą) už jo knygą „Šėtoniškos eilės“. Džozefas Antonas – tai rašytojo slapyvardis slapstantis, sukurtas pagal jo mėgstamų autorių Cornado ir Čechovo vardų derinį. Šios knygos pirmajame skyriuje trumpai, bet labai įtraukiančiai ir įdomiai yra aprašomas rašytojo gyvenimo laikotarpis nuo vaikystės Indijoje iki mokslo metų Didžiojoje Britanijoje. Didžioji šios autobiografinės knygos dalis yra skirta laikotarpiui po „Šėtoniškų eilių“ išleidimo. Rašytojo tikslas nebuvo papasakoti savo gyvenimo istoriją. Jis stengėsi parodyti kaip buvo bandoma jį sužlugdyti pasirodžius knygai „Šėtoniškos eilės“ ir kaip jam pavyko nepasiduoti.

Šioje knygoje rašytojas pasakoja apie save trečiuoju asmeniu. Taip jis stengiasi pažvelgti į save iš šalies. Memuaruose įvykiai yra pasakojami chronologiškai ir išsamiai. Antrojoje knygos dalyje galime atrasti daugybę laidų ištraukų, laiškų bei laikraščių iškarpų. Santykiai su jam artimais žmonėmis bei draugais yra aprašomi labai atvirai ir detaliai. Rašytojas šioje knygoje meistriškai ir subtiliai perteikia tiek savo jausmus, tiek mintis, stengiasi būti kiek įmanoma nuoširdesnis net ir kalbėdamas apie savo klaidas, kurių gėdijasi.

Rašytojo paveikslas šiuose memuaruose nėra vienapusiškas. Dažnai jis atrodo gana egoistas, savimyla ar arogantiškas, bet tuo pačiu – ištikimas draugams, kūrybiškas ir pasiruošęs kovoti už savo laisvę bei idėjas. Autorius šia knyga norėjo įrodyti, jog tai ne tik kova už „Šėtoniškas eiles“ ir už asmeninę laisvę, bet ir už teisę rašyti ką nori, nebijoti skelbti savo idėjas bei mintis.

Šioje knygoje gausu pasakojimų apie rašytojo kitas išleistas knygas, pasakojama kas jas įkvėpė, kodėl buvo pasirinktos būtent tokios temos ir ar buvo jos pamėgtos skaitytojų. Taip pat galime rasti epizodų apie rašytojų susibūrimus, pokalbius su Gabrieliu Garcia Marquezu, susitikimus su rašytojais Susan Sontag, Gunter Grass ir kitais. Taip pat labai subtiliai pasakojama apie rašytojo gyvenimą kraustantis iš vieno namo į kitą, kovojant už teisę nukeliauti į savo knygos pristatymą, apie gyvenimą kuriant, įsimylint ir auginant vaikus.

Tik 1998-aisiais metais Irano vyriausybė paskelbė, jog nebevykdys mirties bausmės rašytojui S. Rushdie. Dabar rašytojas teigia, jog pagaliau gali gyventi kaip laisvas ir nepriklausomas žmogus.

Salman Rushdie – romanistas, eseistas, kritikas, vienas garsiausių XX a. kūrėjų. Autorius išgarsėjo antrąja savo knyga „Vidurnakčio vaikai“, už kurią gavo vieną svarbiausių literatūros apdovanojimų – Booker premiją. Rushdie suteikti aštuoni garbės daktaro titulai, taip pat jis – karališkosios literatūros draugijos narys, o Anglijos karalienė už nuopelnus literatūrai rašytoją įšventino į riterius.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top