Azijos studijos Lietuvoje

Ištremtas Tibetas

Autoriai: Ivanauskaitė, Jurga
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 1996
Leidykla: Tyto alba

„Ištremtas Tibetas“  atskleidžia esminius tibetiečių kultūros bruožus, pasakoja apie Tibeto istoriją, religiją, bei dabartinę tautos būklę, persipinančius su ypač gyvais autorės asmeniniais įspūdžiais ir pastebėjimais.

1994 m. Jurga Ivanauskaitė pirmą kartą išvyko į Indiją, Dharamsaloje studijavo Tibeto budizmą. Išvykdama pareiškė neberašysianti grožinės literatūros kaip nesuderinamos su budistine praktika. Vis dėlto kelionių įspūdžiai ir nauja dvasinė patirtis leido jai pamilti Tibetą. Jurga jautėsi taip, lyg Tibetas būtų sukurtas jai, o ji jam. Čia ji patyrė daug įspūdžių, mistiškų ir itin asmeniškų išgyvenimų. Gyvendama ji sužinojo daug dalykų apie Tibetą, jo papročius: pabuvo ritualuose, laidotuvėse, krikštynose, vestuvėse. Todėl galiausiai nusprendė savo kelionių įspūdžius aprašyti knygoje „Ištremtas Tibetas“.

„Šiandien mes išgyvename tragišką laiko tarpsnį: esame tauta turinti unikalų kultūrinį palikimą, bet reginti jo išnykimo ir sunaikinimo grėsmę. Mums reikalinga jūsų, tarptautinė pagalba. Senoji Tibeto kultūra priklauso visiems, todėl atsakingi už jos išsaugojimą turėtų jaustis ne tik tibetiečiai, bet ir viso pasaulio bendruomenė“,- sako Jo Šventenybė Dalai Lama. Mano knyga tai kuklus raginimas paremti šį raginimą. Joje ketinu ne tik nužymėti svarbiausias Tibeto religijos ir kultūros gaires, bet ir aprašyti savo įspūdžius iš kelionių po tibetiečių tremtinių kolonijas Indijoje“,- pabrėžia Jurga Ivanauskaite knygos pradžioje.

„Ištremtas Tibetas“ knygoje  apskritai pateikiama daug unikalios informacijos apie Tibetą, pristatoma šalies kultūrą, istoriją, religiją. Čia rasime visko – nuo rūmų intrigų iki paprastų žmonių gyvenimo bei lūkesčių. Taip pat klajonių po Šiaurės ir Pietų Indiją aprašymų, kuriose gausu beveik enciklopedinės informacijos, tačiau nestingant entuziazmo ir dvasinio karščio. Taip pat Jurga Ivanauskaitė daug dėmesio skiria tibetietiško budizmo svarbioms vietoms ir šventykloms, Tibeto budizmo teorijoms, praktikai ir misticizmui. Knygoje pastebima nemažai  istorinių, kultūrinių ir religinių faktų,  kurie galbūt ne kiekvienam atrodytų įdomūs, nes kai kur jie pateikiami labai sausai, enciklopediškai, nuobodžiai. Tačiau rašytojos filosofinė įžvalga, žinios apie Tibetą ir jo budistinę dvasią,  užkabina ir nepaleidžia. Ši knyga nepaprastai vertinga, nes ji padėjo geriau suprasti sunkią tibetiečių padėtį ir sunaikinimo pavojų, gresiantį jų kultūrai ir tradicijom.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top