Azijos studijos Lietuvoje
Autoriai: Zykas, Aurelijus
Leidimo vieta: Vilnius
Leidimo metai: 2018
Leidykla: Aukso Pieva

Aurelijaus Zyko „Raudonas ir žalias Taivanas“ – dar viena įtraukianti ir vaizdinga autoriaus kelionių knyga. Pirmas dalykas, patraukiantis akį – tai knygos viršelis, vaizduojantis vieną iš daugelio margaspalvių šventyklų Taivane. Vartant pirmuosius knygos puslapius pasitinka gražūs gamtos peizažai, lydimi kinų filosofo Džuangdzi minčių, kurių ne veltui galima daugiau sutikti intermezzo forma apie viešnagę po Taivaną.

A. Zyko septynių dienų kelionė prasideda Taivano oro uoste, kur kartu su savo kelionės draugais – taivaniečiu Reksu ir čeke Petra – pasičiupus taksi ir suradus jų viešbutį, vietinio Rekso vedami skuodžia į naktinį turgų, kuriame kimba ragauti įvairaus vietinio maisto repertuaro: jūros gėrybių, egzotiškos gyvatės ir rupūžės mėsos, nematytų ir neragautų vaisių. Knygoje kiekvienas skyrius apžvelgia daug įdomių faktų apie Taivaną iš įvairių taškų: istorinės, kultūrinės, socialinės ir ekonominės. Tačiau visa tai pateikiama įdomių diskusijų, įžvalgų bei komentarų forma, kartais lyginant su Lietuva, todėl pateikiama informacija natūraliai ir darniai įplaukia į bendrą tekstą. Knygoje nestinga maisto aprašymų, kurie labai tinka prie bendro brėžiamo Taivano įvaizdžio, kadangi maistas – tai bendrai paėmus didelė kultūros dalis visoje Rytų Azijoje regione.

Aprašant savo kelionę, draugus ir sutiktus vietinius, autorius nevynioja žodžių į vatą ir net pagardina tekstą savotišku šlakeliu humoro ar kandžiais pasisakymais, kalba gyva ir nuoširdi, tekstas lengvai rieda nuo vienos eilutės į kitą. Kartais aprašomi žmonės įgauna absurdiškai karikatūrišką formą, kad net sunku patikėti, jog tokie žmonės egzistuoja ne tik filmuose ar knygose, bet ir realybėje. Gamtos, maisto ir architektūros aprašymai, papildomi ryškių ir spalvingų nuotraukų, kelia norą būti ir patirti Taivaną pačiam.

Knygos gale pateikiama daugiau kvapą gniaužiančių nuotraukų, atskleidžiančių Taivano grožį, taip pat yra naudingi patarimai apie tai, kaip pasiruošti kelionei po Taivaną, lūkesčiai, lankytinos vietos, išsamesnė informacija apie Taivano kultūrą, etnosą, geografiją ir politiką, taip pat pastabos, susijusios su Taivano rašyba ir vietovardžių pavadinimais.

Ši A. Zyko knyga patrauks kelionių bei maisto entuziastus, taip pat tuos, kurie domisi Rytų Azijos kultūromis ir kalbomis. Knyga puikiai tinka žmonėms, kurie mėgsta lengvo pobūdžio veikalą po ilgos ir varginančios dienos.

Aurelijus Zykas – lietuvių japonologas, politologas, keliautojas, vertėjas, docentas, baigęs Vytauto Didžiojo universitetą. Išleidęs keliasdešimt mokslinių straipsnių, taip pat sukūręs elektroninį japonų-lietuvių kalbos žodyną. Laisvai šneka anglų, rusų ir japonų kalbomis, skaitė paskaitas ir dalyvavo konferencijose įvairių Europos ir Azijos šalių universitetuose. Nuo 2018 m. vadovauja Azija LT įmonei, siekdamas plėtoti ir gerinti santykius tarp Lietuvos ir Azijos šalių akademiniame, kultūriniame ir verslo kontekste.

Projekto iniciatoriai: Japan foundation VDU
Top